19 Nis 2018

6. Geleneksel Türk Mutfağı Günleri , Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunda gerçekleşti


Turizm Haftası kutlama proğramı 6. Geleneksel Türk Mutfağı Günleri ve Sektör Akademi buluşmaları konferansı ile Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunda gerçekleşti.

Türk mutfağı köklü ve zengin bir mutfaktır. Dünya üzerinde en çok bilinen belki Fransız ve çin mutfağıdır ama Türk mutfağı içerik ve nitelik olarak tüm dünya mutfaklarının önünde yer almaktadır. Öyleki köklerini Orta Asyadan alan bir mutfağın devamıdır. Bir çok yöremizin mutfağı bile tek başına bir ülkenin mutfağından zengin içeriklere sahiptir. Nitekim Gaziantep mutfağı, hatay mutfağı vb bir çok ilimizin mutfakları unesco tarafından yaratıcı şehirler ağına gastronomi dalında dahil edilmiştir. Ve bir çok ilimiz mutfağı gastronomi turizmi için bu yöresel yemek ve ürünleri kullanmaktadır. Yüksekokulumuzda düzenlediğimiz etkinlikle 6 yıldır zengin türk mutfağının unutulmaya yüz tutmuş ürünlerini hem sergilemek hemde kayıt altına alınmasını sağlayarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlıyoruz diye belirtti.


Turizm haftası kapsamında 32 çeşit ürün hazırlanmıştır. Türkiye'nin 7 bölgesinden farklı ürün grupları içerisinden harmanlama yapılarak ürün seçimi yapılmıştır. yapılması kararlaştırılan ürünler için 1 ay öncesinden planlamaya gidilmiş, her bir ürüne ait en az 2 demo uygulanarak lezzet, kıvam, miktar, pişme süresi ve porsiyonlama şekilleri belirlenmiştir. bazı ürünler yörelerine özgü endemik ürünler oldukları için, kaynaklarından taze getirtilerek hazırlanmıştır.nihai ürünler için 3 gün öncesinden mutfağa girilmiş, ön hazırlıkları tamamlanan ürünler etkinlik günü son işlemlerden geçirilerek serviseçıkarılmıştır. bu etkinlik için 2. 3. ve 4. sınıflardan oluşan, bir kısmı ürün üretimi ve servisinde görevli, kalan kısmı ise geri planda görevli olmak üzere yaklaşık 60 kişilik bir ekip görev almıştır.
Sektör Akademi buluşmaları konferansımıza Tokat dedeman oteli Satış pazarlama bölüm müdürü Tuna Özgür, Kat hizmetleri müdürü Adem Demir,İnsan Kaynakları yetkilisi Burcu Delen,Mali işler yetkilisi Songül bıyık katılmışlardır. Yapılan konferansta sektör ve tokat turizmi konuşulmuş ve öğrencilerimizin soruları ile son bulmuştur.
Yapılan etkinliğe Üniversitemiz rektör yardımcıları, genel sekreterimiz, belediye başkanımız, zile kaymakamımız, daire müdürleri, il ilçe protokolü, Tokat evliya çelebi teknik ve mesleki Anadolu lisesi, yüksekokul öğrencilerimiz katılmışlardır.

Mehmet Kocaman

Hiç yorum yok: