26 Mar 2018

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ ZİLE SAKARYA ANADOLU LİSESİ AÇILIŞI


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sakarya Anadolu Lisesi Açılışı Törene; Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Zile Kaymakamı Adnan Tezcan,, Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, İlçe Emniyet Müdürü Fatih Öcal, Zile TSO Meclis Başkanı Sami Solmaz, Zile TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Sargın, Çevre Oda/Borsa Meclis ve Yönetim Kurulu Başkanları ile Genel Sekreterler ve Zileli iş adamlarımızdan Şerafettin ve Cemalettin Dinçer ile Nuri Elibol, Meclis Üyeleri ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın Girişimciler Kurulu Kurum Müdürleri ve üyelerimizin katımı ile gerçekleşmiştir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sakarya Anadolu Lisesi açılışında konuşma yapan Başkan Sargın; Sayın Valim, Sayın Milletvekilim, Sayın TOBB Başkanım ve değerli misafirlerimiz ve varlık kaynağımız değerli üyelerimiz. Şahsım ve mensubu olduğum Zile Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulum ve Meclisim adına sizleri saygıyla selamlıyor sizleri İlçemizde ağırlamaktan mutlu ve gururluyuz.

Değerli misafirlerimiz yönetime geldiğimiz günden bu güne yaptıklarımızdan sizlere bahsetmek istiyorum; İlçemiz 4000 Yıllık bir tarihi olan Sezar'ın Savaştığı tarihi bir şehirdir. İlçemizde şuanda 3.500 tane tescilli tarihi eski evlerimiz bulunmakta olup, bu anlamda Oda Başkanlığımızın yeni hizmet binasını Belediyemizin bize istihdam ettiği konağı restoresinin %90’nını tamamlamış bulunmaktayız ve en kıza zamanda tarihi yeni hizmet binamıza taşınacağız.

Diğer bir faaliyetimiz ise Hüseyin Gazi tepesi olmak üzere Zile’mizin köylerinin de ağaçlandırılması Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Projesi kapsamında çoğunluğunu tamamlamış bulunmaktayız.

Diğer bir faaliyetimiz ise İş fikri olan girişimcilerimizin girişimcilik eğitimlerini verilmesini sağlamış olmakla birlikte ilçemizde Türkiye ortalamasının çok üzerinde işletmelerimiz açılmıştır.

Diğer bir faaliyetimiz ise Oda Başkanlığımız üyelerimize 5 yıldızlı hizmet vermeyi Akredite Oda olarak bu yıl denetimler sonucu B seviyesine yükselmiş bulunmaktan onur duyduklarını ifade ettiler.

Tokat Zile TOBB Sakarya Anadolu Lisesi Açılış Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak 1998’de de Tokat’a bir İlköğretim Okulu yaptıklarını hatırlatarak, “Zenginleşmenin de, birlik ve beraberliği tesis etmenin yolu eğitimden geçer. İş dünyasında yaptığınız her yatırımın riski var.
Yatırımı yaparsınız, kar da edersiniz, zarar da edersiniz. Ama tek bir yatırım var ki, onu yaptığınız zaman asla zarar etmezsiniz. O da eğitime yaptığınız yatırım. O hep kâr yazar. Şehir kazanır, ülke kazanır, siz kazanırsınız. Üstelik bu dünyada da gerçek dünyada da kazanırsınız” diye konuştu. ​

Hisarcıklıoğlu, sözlerine Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nda vatanı uğruna şehit olan askerlere Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü’ne de değinen Hisarcıklıoğlu, Tokat, Çanakkale’de şehadete yürüyen 15’lilerin memleketi. Tokatlı 15’lileri ve tüm Çanakkale şehitlerimizi de rahmetle anıyorum. Allah onlardan razı olsun” dedi.

TOBB olarak Tokat’taki 7 Oda ve Borsanın desteği ile Zile’ye Anadolu Lisesi yaptıklarını söyledi. Açılışını yaptıkları okulun arazisinde geçmişte 1905 yılında 2. Abdülhamit döneminde Zincirli Süfla Mektebi olarak Zile’de açılan ilk mektep bulunduğunu bildiren TOBB Başkanı, “Okul binası, 1. Dünya savaşında revir olarak kullanılmıştı.
Kurtuluş Savaşının kazanılmasıyla bu okula ‘Sakarya’ ismi verilmişti. Sakarya okulu, uzun yıllar faaliyet göstermiş ve sonrasında yıkılmış. Biz de 1915’ten bu yana aynı ruh ve aynı heyecan ile ülkemiz için çalışırken, bu arazide bulunan eski okuldaki “Sakarya” ismini yeni yaptığımız okulda da yaşatmak istedik. İşte bu yüzden okulumuzun adını da Tokat Zile TOBB Sakarya Anadolu Lisesi koyduk” diye konuştu.

En büyük sermaye eğitimli insanlarımız

Bazı ülkelerin en büyük sermayesini yer altı kaynakları olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu “Ama bizim en büyük sermayemiz eğitimli insanımızdır” dedi. Hisarcıklıoğlu şöyle konştu: “Ülkemizin geleceği için de bizim daha çok eğitimli, nitelikli insana ihtiyacımız var. İşte bugün burada açılışını yaptığımız bu Anadolu Lisesi hem Tokat’ın hem de ülkemizin ihtiyaç duyduğu başarılı gençlerimizi yetiştirecek. İnşallah bu Anadolu lisesinden mezun olacak gençlerimiz, hem ilim sahibi olacak, hem de icat çıkaran girişimci gençler olacak. Ben küçükken yeni bir fikir ortaya koyduğumda babaannem ‘icat çıkarma olum’ derdi. Ama artık devir icat çıkarma devri.
Bakın bizim neslimiz, Türkiye’yi bir tarım ülkesinden bir orta teknolojili sanayi ülkesine dönüştürdü. İnşallah bu yeni nesil de, ülkemizi yüksek teknoloji üreten bir ülkeye dönüştürecek. Ben buna yürekten inanıyorum. Çünkü bizim gençlerimizdeki bu heyecan ve azmi görüyorum. İşte büyükler olarak bizim yapmamız gereken, onların ihtiyaç duydukları altyapı ve destek mekanizmalarını hazırlamak. Bu Anadolu Lisesi de icat çıkaracak, girişimci olacak gençlerimize bu altyapıyı sunacak.”dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sakarya Anadolu Lisesi açılışında konuşma yapan Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Zile TB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yeni Anadolu Lisesinin ilçemize kazandırılmasında katlıda bulunanlara teşekkürlerini ileterek ilçemiz için kazandırılmış güzel bir yatırım.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sakarya Anadolu Lisesi açılışında takdim edilen hediyelerin ardından. Odamızın yeni hizmet binası gezildi.

17.03.2018

Hiç yorum yok: