20 Şub 2018

Kaymakam TEZCAN Başkanlığında Okuryazarlık Seferberliği İlçe Toplantısı Yapıldı


Okuma yazma bilmeyen vatandaşların 1.Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve İlkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan 2.Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirilmesi amacıyla; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde Okuryazarlık Seferberliği başlatıldığından; “Okuryazarlık Seferberliği Strateji Paylaşım Toplantısı” Sayın Kaymakamımız Adnan TEZCAN Başkanlığında, Eşi Tuğba IŞILDAK TEZCAN Hanımefendi ve Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcilerinin katılımı ile yapıldı.
Kaymakam TEZCAN;“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın ve Eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde okuma yazma seferberliği başlatıldığını hatırlatarak, “Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların okuma yazma kurslarına katılmaları kuryazarlık Seferberliği Strateji Paylaşım Toplantısın da bir konuşma yaptı.
Konuşmasında Kaymakam TEZCAN; İlçemizde bulunan tüm kurum ve kuruluşlar ile STK’lar olarak işbirliği içerisinde çalışarak, bu konuda herkesin üzerine düşen vazifeyi yerine getireceğine inanıyorum.Bu önemli seferberlik için okul müdürlerimize önemli görevler düşüyor.
Okullarımızın çevresinde bulunan okuma yazma bilmeyen vatandaşımızı bu seferberliğe dahil etmemiz gerekiyor.
Bugün ilçemizde okuma yazma seferberliğini başlatmış bulunuyoruz. Gerek ülkemizde gerek ilçemizde geçmişte imkânsızlıklar nedeniyle belki okuma yazma imkanı bulamadılar.Bu durum hem toplum için hem bizler için hem aile için önemli bir eksikliktir.
Bugün evlatlarımızı üniversitelere gönderirken maalesef hala bazı vatandaşlarımızın okuma yazma bilmediğini görmek bizleri üzmektedir. Bu seferberlikle bu eksikliği bir nebze de olsa kapatmak için çaba sarf ediyoruz. İnşallah sizlerin ve hepimizin Zile’de yaşayan herkesi bu seferberliğe katkı vermeye çağırıyoruz.
Bugün okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılmada zorluklar çektiğini görüyoruz. Kur'an-ı Kerim'de de "Oku" denilerek, okumanın önemine vurgu yapılmaktadır.Hazreti Ali, "Bana Bir Harf Öğrenenin Kırk Yıl Kölesi Olurum.” Sözleri ile İlime verilen önemi ve Okumanın ne kadar önemli olduğunu konuşmalarında vurgulamıştır"dedi.
Belediye Başkanı Sayın Lütfi VİDİNEL “İlçemizdeki okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın tespiti ve onları okuryazar yapmak adına Zile Belediyesi olarak üzerimize düşen vazifeyi yapacağız.” dedi.

Hiç yorum yok: