8 Oca 2018

Zile'de Cenazeler, 600 Yıldır Tek Musalladan Kalkıyor


Tokat'ın Zile ilçesinde cenazeler Uzun Çarşı içerisinde bulunan ve yaklaşık 600 yıl önce yapılan musalladan kaldırılıyor. Tokat'ın Zile ilçesinde Uzun Çarşı içerisinde bulunan ve yaklaşık 600 yıl önce yapılan musalla bölümü ilginç hikayesi ile dikkat çekiyor. İlçe genelinde 55 cami bulunmasına rağmen, hayatı kaybeden kişilerin cenaze namazı 600 yıldır bu musallada kılınıyor. Geleneksel hale dönüşen uygulama ile cenaze namazlarına daha fazla kişinin katılması sağlanarak, dayanışma artırılıyor. 1950'li yıllara kadar bulunan musalla taşları yaprınma nedeni ile kaldırılıp yerine demirden yapılanları yerleştirildi. Ancak cenaze namazları için kullanılan musalla alanı değişmedi.

'CAMİLERDE CENAZE NAMAZI KILINMIYOR'

Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, bu uygulamanın yaklaşık 600 yıldır devam ettiğini söyledi. İlçede bulunan 55 camide cenaze namazı kılınmadığını söyleyen Başkan Vidinel, En ücra mahallelerimizdeki cenaze bile buraya getirilir, halkın katılımıyla burada cenaze namazı kılınır. Çünkü ilçemizde yaşayan insanlar birbirleri ile akraba ve eş dost, herkes birbirini iyi tanır. Yüzyıllar öncesi iletişim şu anki gibi değil. İnsanların birbirlerinden haberdar olmaları adına mahalle camilerinden kılınıp götürülmesine insanlar karşı çıkmış ve tüm cenazeler buraya getirilmiş. Bu gelenek günümüze dek devam etmiş. Burada cenaze namazlarımız kılınır. dedi.

'ÇARŞI ESNAFI, TABUTTAN TUTARAK TAŞINMASINA YARDIMCI OLUR'

Burada kılınan cenaze namazına camilerden çıkan insanların yanı sıra çarşı esnafının da katıldığını belirten Başkan Vidinel şöyle dedi

Cenazelerimiz Uzun Çarşının baş tarafından ellerde musallaya getirilir. Sevabından istifade etmek isteyen çarşı esnafı, tabutun ucundan tutarak taşınmasına yardımcı olur. Bir de bizim farklılığımız şu. Hoca efendi cemaate 'Nasıl bilirsiniz' diye sormaz. 'Ne dersiniz' diye sorar. Cemaat de 'Allah rahmet eylesin' der. Normalde 'iyi biliriz' denilir. Fakat cemaat içerisinde o vefat edeni tanımayanlar var. Bundan dolayı ' Ne dersiniz' diye sorulur 'Allah rahmet eylesin' denilir. İlçemizde cemevlerinde de program yapılır. Ancak programdan sonra cenazelerimiz buraya gelir. Burada cenaze namazı eda edilir. ve ondan sonra mezarlığa defnedilir.

Yunus Emre Mahallesi Muhtarı Mehmet Narin, ilçede hiçbir cenaze namazının camilerden kalkmadığını belirterek, Musallanın merkezde olmasından dolayı vatandaşlar cenaze namazına katılmak için daha hızlı iletişim kuruyorlar. Camilerden çıkan vatandaşlarımız, esnaflarımız herkes burada cenaze namazına katılır dedi.

45 yıllık çarşı esnafı Ahmet Korkmaz ise tüm cenazelerin buradaki musalladan kalktığını, esnafların da cenaze namazına katıldıklarını söyledi.

Haber Yayın Tarihi : 6.1.2018 14:15:00 DHA

Hiç yorum yok: