16 Eki 2017

Kaz Gölü, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yaban hayatı için temizleniyor.TOKAT,(DHA)-TOKAT'ın Pazar ilçesinde bulunan Kaz Gölü, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yaban hayatı için temizleniyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, kuşların önemli göç duraklarından ve "Yaban Hayatı Geliştirme Sahası" olan Tokat Kaz Gölü'nde canlıların rahat edebileceği bir ortam için çalışmalara başladı. Bu çerçevede Kaz Gölü içerisinde toplam 443 dekar alan toplu makinalı çalışma imkanları dahilinde temizlenecek.
DSİ tarafından Kaz Gölü ve çevresinde yapılan arazi etütlerinde Kaz Gölü ve civarı rotasını izleyen kuşların konaklayabilmeleri, iniş ve kalkış yapabilmeleri maksadıyla göl yüzeyini aşırı kaplayan sazlıklar kesilecek. Ayrıca göl alanının daralmasını önlemek, su derinliğini artırmak ve göl aynasını çıkarabilmek maksadıyla zeminde balçık ile biriken tortulların temizlenmesi planlanıyor. Bu çalışmalar neticesinde Kaz Gölü içerisinde toplam 443 dekar su yüzeyi oluşturularak, su yüzeyine göç eden ya da kışlayan kuşların rahatlıkla inip kalkış yapmaları sağlanacak.
Yerli ve göçmen kuşların önemli üreme ve konaklama sahası olan göldeki çalışmalar kuşların kulaçlama döneminin başlangıcı olan Mart ayına kadar devam edecek.
Bu doğrultuda ilk etapta, göl içine makinelerin yürümesi ve dip çamurunu alabilmesi için bir platform oluşturuldu. Temizlik çalışmaları için de Kaz Gölü Yaban Hayatı Koruma Alanı içerisinde 3 adet adacık oluşturulacak.

Hiç yorum yok: