16 May 2017

Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin TUBİTAK Bilim Fuarı Açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) arasında imzalanan protokol kapsamında liselerde bilim kültürünün geliştirilmesi, bilim ve teknoloji konularında farkındalık oluşturulması ve bilim kültürünün tabana yayılması amacıyla TÜBİTAK tarafından “4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı” açılmıştır.
İmzalanan protokol kapsamında Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerince hazırlanan bilim fuarlarının 3.’sü 16 Mayıs 2017 Pazartesi günü Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan törenle açıldı. Açılışa Sayın Kaymakamımız Adnan TEZCAN, Zile Belediye Başkanı Lütfi VİDİNEL, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Hüseyin DİREK, Zile İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat KÜÇÜKALİ, Zile Ticaret Odası Başkanı Şükrü SARGIN, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve öğrencilerin katılımı ile yapıldı.

Fuarda 103 öğrenci ve 20 danışman öğretmen tarafından hazırlanan 33 proje sergiledi. Birbirinden iddialı projeler arasında en çok ilgiyi 10-11-12 Mayıs 2017 KONYA 11. Uluslararası Milli Eğitim Bakanlığı Robot Yarışmasında Robotik Kol klasmanında Dünya Birinciliği ve ikinciliği alarak ilçemizi gururlandıran ENDÜSTRİYEL ROBOT KOL aldı.

Hindistan Yeni Delhi’de Dünya Robot Olimpiyatları (WRO)’ında KAPAKTAN FLAMENTE ROBOTU’nu tanıtan Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, İNTERAKTİF KÜRSÜ çalışmasıyla sunum ve programların teknik yönüne modern bir bakış getirmiştir.

AKILLI KÜRSÜ Projesi ile Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin teknolojide ne kadar mesafe aldığını Fuarı gezenler tarafından takdirle karşılanmıştır.

TABLODA MAYDANOZ Projesiyle Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; Evlerimizde tablo şeklindeki maydanoz tohumunu saksılara ekerek duvara astığında hem görsellikte farklılaşmış, hem de günlük taze, organik maydanoz yetiştirebilmiştir. Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin projelerinin sergilendiği stantlarda yorgunluğu, Kaymakamımız Adnan TEZCAN ve misafirler Okul öğrencilerinin yapmış olduğu KAMELYALI SALINCAK projesinde dinlenerek atmaya çalıştılar. Kaymakam Adnan TEZCAN; Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İdareci, Öğretmen ve Öğrencilerini Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin 4006 Bilim Fuarında göstermiş oldukları proje ve etkinliklerinden dolayı tebrik etti.

Hiç yorum yok: