20 May 2017

ZİLE Dinçerler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,Okulca Okuyoruz Etkinliği

OKULUMUZ HER GÜN 1 DERS SAATİNİ KİTAP OKUMA SAATİ OLARAK DÜZENLEMEKTE VE BÖYLECE ÖĞRENCİLERİMİZDE KİTAP OKUMA SEVGİSİ VE BİLİNCİ OLUŞTURMAYA ÇALIŞMAKTADIR.


ZİLE Dinçerler Mesleki ve Teknik Anadolu Lises’nde, 51.’inci Kütüphane Haftası nedeniyle tüm öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla “Okulca Okuyoruz” etkinliği düzenledi.
Etkinlik öncesinde konuşma yapan Okul Müdürü , kitapsız bir yaşamın, kör sağır ve dilsiz yaşamak olduğunu söyledi.
“Kitaplar, geçmişten bu güne değin bize bilgi taşıyan, duygu ve düşünceleri gelecek kuşaklara aktaran en etkili araçtır. Kitapsız bir yaşam, kör sağır ve dilsiz yaşamaktır. ’Türkiye’nin Okuma Alışkanlığı’ adlı bir rapora göre, günde ortalama 5 saat televizyon seyreden Türk halkı; kitap okumaya yılda yalnızca 6 saat vakit ayırıyor. Galiba bizler televizyonu okuyor, kitapları ise seyrediyoruz.
Geçen vaktimizin onda birini okumakla geçirseydik, boş laf edecek ne az sözümüz olurdu öyle değil mi? Çünkü o zaman konuşmadan önce düşünmek zorunda kalırdık. Düşündükçe de cahilliğimizi görür, sessizliğimize sarılıp okumaya, öğrenmeye, bilmeye, anlamaya can atmaz mıydık? Atatürk, kitaplarından edindiği bilgiler ışığında yeni bir toplum meydana getirmiştir.
’Cumhuriyet’in temeli kültürdür’ ve ’Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyerek kitaba ve bilime inancını açıkça ifade etmiştir” dedi.
Okul bahçesinde Kütüphanecilik Kulübü öğretmenlerinin düzenlediği etkinlikte öğrenciler bir ders saati süresince öğretmenleri ile kitap birlikte okudu. Etkinlikten öğrencilerin büyük keyif aldıkları gözlemlendi.

Hiç yorum yok: