26 Nis 2017

Zile'de okullarda atık pil toplama yarışması yapıldı


Zile'de, Okullarda atık pil yarışması başlatıldı.
Zile’de geçtiğimiz yıllarda , atık pil toplama kampanyaları yapılmıştı,
Zile Kaymakamı Adnan Tezcan, İlçe Jandarma. Kom. Yzb.Hüseyin Direk, Başsavcı Abdusselam Esen, Emniyet Md. Fatih Öcal ve İlçe milli eğitim şube ve okul idarecilerinin, öğrencilerin katıldığı programda;
Sağlık Bakanlığının proje kapsamında hibe verdiği 150 adet bisikleti 1 ton atık pil toplayan öğrencilerimize, madalya rekoru kıran güreşci öğrencilerimize ve derslerinde başarılı olan öğrencilerimize verdik..
"Çocuklarımızın mutluluğu görülmeye değerdi."denildi

Ayrıca;
Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Genel Sekreteri Neslihan Bahar, 2015 yılında 630 ton olan atık pil toplama miktarını 2016 sonu itibariyle 720 tona çıkardıklarını ve bu miktarın çok önemli bir kısmının okullardan toplandığını söyledi. Bahar, "2007 yılında sadece 225 ton olan yıllık atık pil toplama miktarımız 2014 sonu yılı itibariyle 555 tona yükseldi. Hedefimiz 2015 yılında 600 ton idi. Bu hedefimizi yüzde 5 geçerek 630 ton atık pil topladık, 2016 yılında da hedefimizi geçerek 720 tona ulaştık.. Bu rakamlara ulaşmamızda okulların payı çok büyük. Öğrencilerimizin artan duyarlılığı ve ailelerini de bu konuda uyarması sonucunda geçen yıl toplam atık pil miktarının yaklaşık yüzde 40’ını okullardan topladık. Bu da 325 ton demektir. Atık pil konusunda her yıl artan bir duyarlılıktan söz etmek mümkün. Zaten bu konuda eğitimlerimiz ve kampanyalarımız kesintisiz devam ediyor. Eğitim ve kampanyalarımıza katılan belediye ve okul sayısı da her yıl artış gösteriyor” dedi.

Hiç yorum yok: