14 Nis 2017

ZİLE’DE MESLEKİ EĞİTİM YENİDEN YAPILANDIRILIYORMilli Eğitim Bakanlığımızın başlattığı proje kapsamında 3308 sayılı Kanunda yapılan yenilik ve değişiklikleri değerlendirmek ve mesleki eğitimde yaşanan sorunları görüşmek üzere İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde, Zile Sanayi ve Ticaret Odası’nın desteğiyle çalıştay düzenlendi.
Sayın Kaymakamımız Adnan TEZCAN'ın Başkanlık yaptığı çalıştaya, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murat KÜÇÜKALİ, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı, Şükrü SARGIN ve Yönetim Kurulu üyeleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri ve sektör temsilcileri katıldı.
Dinçerler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürümüz Serkan KAZAN’ın yapılan değişiklikler ve ilçemizde mesleki eğitimin durumu konulu sunumuyla başlayan çalıştayda İlçe Kaymakamımız Sayın Adnan TEZCAN “Bizim için Meslek Liseleri Memleket Meselesidir. Daha güçlü bir Türkiye olabilmenin yolu üreten bir ülke olmaktan geçiyor. Üreten bir ülke olmak için de nitelikli insan gücüne ihtiyacımız var. Bu da sektörün desteği ve işbirliği ile olacaktır. Ülkemizin geleceği, üretimde, ticarette ve çocuklarımızda... Onların geleceğe nitelikli bir şekilde ulaştırılmasında hepimize iş düşüyor. Biz sizden şunu istirham ediyoruz, mesleki eğitimi sadece okullarımıza bırakmayalım. Mesleki eğitimi, dolayısıyla eğitimi birlikte ayağa kaldıracağız. Bu iradeyle yoldayız. Bunun için mesleki eğitimde yapılan değişiklikleri ve sorunları görüşmek için toplanmış bulunuyoruz. Bu toplantının ilçemiz ve ülkemiz için verimli olmasını diliyorum.” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Levent Yazıcı; Zile’de eğitimin çok üst düzeyde olduğunu Zile İlçe Milli Eğitim müdürlüğünün ülkemizi yurtdışındaki yarışmalarda en iyi şekilde temsil ettiğini, Bakanlığımızın en üst düzey eğitim ödüllerini Zile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün aldığını söyledi. İl Milli Eğitim Müdürü Levent YAZICI; Sektör temsilcilerinin katkılarıyla mesleki eğitimin Zile’de ve Tokat’ta daha iyi seviyelere geleceğini, bunun için temel görevin meslek liselerinde olduğunu, tamamlayıcı unsurun da öğrencilerimizin beceri eğitimi gördüğü özel sektörün olduğunu belirterek tüm katılımcılara ilgi ve katkılarından dolayı teşekkür etti.
Soru cevap bölümünde sorunları ve beklentilerini dile getiren sektör temsilcileri, beceri eğitimine gelen öğrencilerin mesleki yeterliliklerinin yanında istekli olmalarının da çok önemli olduğunu, Zile’mizde mesleki eğitimin arzulanan seviyeye gelebilmesi için ellerinden gelenin fazlasını yapacaklarını, ellerini taşın altına sokacaklarını ve her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını belirttiler.
Programın sonunda konuşan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Şükrü Sargın: " Milli Eğitim Bakanlığının Mesleki Eğitimde yaptığı değişiklikler özel sektör için çok önemli bir gelişmedir. Bizlerin de bir araya gelip sorunları tartışmamız herkesin bu meseleyi önemsediğini gösteriyor. Bu toplantıyı düzenleyen ve bize bu imkanı sunan İl Milli Eğitim ve İlçe Milli Eğitim müdürlüklerimize teşekkür ediyorum. " dedi.

Hiç yorum yok: