11 Nis 2017

Zile Ticaret ve Sanayi Odası,YENİ HEDEF AFRİKA PAZARI


Türkiye’nin en başarılı kadın girişimcilerinden Zuhal Mansfield, Tokat’ta “Yeni Dünya Düzeni ve Afrika’da Fırsatlar” konulu konferans verdi.

Dostlar Meclisi’nin davetlisi olarak Tokat’a gelen TMG Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Mansfield, Çavuşoğlu Tower Otel’de düzenlenen konferansta, Tokatlı sanayici ve iş adamları ile bir araya geldi.

Dostlar Meclisi Başkanı Burhan Besler’in selamlama konuşmasının ardından kürsüye gelen Zuhal Mansfield, Afrika'da en büyük yatırımların Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nden oluşan BRICS ülkeleri tarafından gerçekleştirildiğini, Türk yatırımcılarının da son yıllarda Afrika pazarında yer almaya başladığını dile getirdi.

Afrika'yı dünyanın parlayan kıtası olarak tanımlayan Zuhal Mansfield, Afrika'nın zengin doğal kaynakları ve genç nüfusu ile stratejik öneminin her geçen artırdığının altını çizdi. Afrika'nın yardıma değil yatırıma ve ticaret imkânlarının artırılmasına ihtiyaç duyduğunu belirten Mansfield, "Böylesine büyük ve önemli bir pazarda Türk iş dünyası güçlü bir şekilde yer almalı" dedi.

Afrika kıtasındaki tüm ülkelere yatırım yapılabileceğini dile getiren Mansfield, Afrika'nın insanların zihnine yanlış kodlandırıldığını belirtti. Yıllarca Etiyopya'nın sadece yardıma muhtaç bir ülke olarak gösterildiğini ifade eden Mansfield, Etiyopya'nın dünyanın yatırım merkezi haline dönüşmek üzere olduğunu söyledi. Mansfield, "80 milyon nüfusu ve yüzde 100'e varan teşviklerle yatırımcıların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir ülke olan Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa, Afrika Birliği'nin merkezi konumunda. Ayrıca birçok dünya markası burada fabrika kuruyor" dedi.

Kenya'nın da Doğu Afrika ekonomisinin merkezi konumunda olduğunu söyleyen Mansfield, ülkenin ciddi bir üretici olma yolunda ilerlediğini, sahip olduğu nüfus potansiyeli ile çevre ülkelerle yapılan ticarette merkez konumunda olduğunu belirtti. Verdiği seminerde Demokratik Kongo'dan da bahseden Mansfield, ülkenin yakın gelecekte ticaret için ciddi umutlar vaat ettiğini belirtti.

Afrika'nın ilk 500 firmasının toplam cirolarının 690 milyar dolar olduğunun altını çizen Mansfield, "Bize sürekli olarak fakir olarak gösterilen Afrika kıtasında yer alan Nijerya'nın GSYH'si 395 milyar düzeyindedir. Başkenti Lagos dünyanın en çok göç alan şehri. Haftada 6 bin kişi Lagos'a taşınıyor. Perakende pazarı her yatırımcının iştahını kabartıyor. Sadece kentin GSYH'si 41 milyar dolar. Birleşmiş Milletler, Lagos'un 20 yıl sonra dünyanın en büyük ve kalabalık kentleri arasında ilk 10'da olacağını söylüyor" sözleriyle Afrika'daki fırsatların ne kadar önemli olduğuna işaret etti.

Gerçekleştirilen konferansın oldukça verimli geçtiğini dile getiren Vali Can, Afrika hakkında bilinmeyen birçok konuya ilişkin Tokatlı iş adamlarını bilgilendirdiği için Zuhal Mansfield’e teşekkür etti.
Konferansa Vali Cevdet Can’ın yanı sıra AK Parti Tokat Milletvekili Celil Göçer, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat TSO Başkanı Ahmet Arat, Zile TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Sargın ile il merkezinden ve ilçelerden katılan iş adamları, Dostlar Meclisi Başkanı Burhan Besler ve meclis üyeleri ile diğer davetliler katıldı.

04.04.2017

Hiç yorum yok: