1 Nis 2017

53. KÜTÜPHANE HAFTASI İLÇEMİZDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI


Her yıl mart ayının son haftası başlayan ve bir hafta sürecek olan Kütüphane Haftası kapsamında 27 Mart 2017 Pazartesi günü saat 09:00’da Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlandı. 29 Mart Çarşamba günü saat 14;00’de İlçe Halk Kütüphanemizde tertiplenen programı ile devam etti. Sayın Kaymakamımız Adnan TEZCAN, İlçe protokolü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen etkinlikte bir konuşma yapan İlçe Halk Kütüphanesi Müdür V. Ali İhsan DİVRİKLİOĞLU, “Her yıl gerçekleşen Kütüphane haftası etkinlikleri ile vatandaşın kütüphanelere olan farkındalığının geliştirilmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirdiklerini” belirtti.

Kaymakamımız Adnan TEZCAN 53’üncü Kütüphane Haftası kapsamında yaptığı konuşmasında; “İlçe Halk Kütüphanemiz 129 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olup, Kütüphanemizdeki kitap ve diğer dokümanlar açısından bölgenin örnek kütüphanelerinden biri olduğunu belirtti.
Dünyadaki okuma oranları ve Türkiye’de okuma oranlarını karşılaştırıp ülkemizde bu oranın düşük olduğundan ve bu oranın yükseltilmesi için çalışılması gerektiğinden bahsederek, gençlerimizin kütüphanelerden daha fazla yararlanması için çalışılması gerektiğini ifade eden Kaymakam TEZCAN; Çocuklarımızın ilgisini dağıtacak çok uğraş var günümüzde, çocuklarımızı bilgisayar, telefon, internet, televizyon gibi araçlarla oluşturulan sanal bir dünyadan arındırıp okumaya sevk etmek için çalışmalıyız.
Çocuklarımıza okuma alışkanlığını ilk olarak aileden başlatmamız gerekmektedir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın yetişmesine ve şuurlu birey oluşumuna olan katkılarıyla halk kütüphanelerimiz önemli sorumluluklar taşımaktadır.
Ülkemizin aydınlık yarınları olan çocuklarımıza en güzel tutkunun okuma alışkanlığı, en iyi dostun, arkadaşın ve yardımcının da kitaplar olduğunu benimsetelim.Bu duygu ve düşüncelerle 53. Kütüphane Haftası’nın toplumumuzda kitap okuma alışkanlığının gelişmesine vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.
Şiir okuma, Sıra Dışı Okurlar belgesi izlenmesi ve ödül dağıtımının yapıldığı törenin sonrası Kaymakamımız Adnan TEZCAN tarafından Kütüphane Haftası dolaysıyla gerçekleştirilen kitap sergisinin açılışı yapıldı. Kütüphanedeki kitap sergisi bir hafta boyunca tüm vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize açık tutulacaktır.

Hiç yorum yok: