18 Mar 2017

ZİLE DEREBOĞAZI İÇME SUYU BARAJI PROJESİ ÇALIŞMALARI


DSİ İL MÜDÜRÜ MEHMET KARACA ZİLE TARİHİNİN EN BÜYÜK PROJESİ İÇME SUYU BARAJINDA İNCELEMEDE BULUNDU..
ZİLE DEREBOĞAZI İÇME SUYU BARAJINDA RÖLEKASYON YOLU VE DOLUSAVAK KAZILARI İLE SU ALMA YAPISI BETON İŞLEMİ DEVAM ETMEKTEDİR..

Zile'nin susuzluk problemi kökten çözülüyor.

Dere Boğazı içme suyu barajı nihayet gerçekleşiyor. Zile’ye içme suyu temin edecek olan barajın ihalesi yapıldı. Barajın yapılacağı Dere Boğazında Yünlü Köyü yakınlarıdaki inşaat alanında müteahhide yer teslimi yapıldı.

İhaleyi alan firma Yünlü köyü civarında kurduğu şantiye alanında inşaat çalışmalarına başladı. Elli yıldan beri hayal edilen, ancak belediye imkânlarını aştığı için hiç bir belediye başkanı tarafından gerçekleştirilemeyen, baraj Belediye Başkanı Lütfi Vidinel’in Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ nu devreye sokması ve konuyu sıkı ve inatçı şekilde takip etmesi neticesinde nihayet hayata geçirildi.

Barajın Gövde Yüksekliği 53 Metre Olacak

Dere Boğazı mevkiinde Zile-Amasya karayolu üzerinde Yünlü köyü yakınlarında inşa edilecek olan barajın gövde yüksekliği 53 metre olacak. İnşaatının 3 yılda tamamlanması planlanan Dere Boğazı barajı; Zile’nin 100 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak kapasitede olacak. Zile’ye yılda 3.236 milyon m3 içme suyu sağlayacak.

Baraj ile Zile aradaki yükseklik farkı nedeni ile Barajdaki su Zile’ye masrafsız olarak gelecektir.

Bu güne kadar Zile’nin içme suyunu Gezir, Karabayramözü gibi semtlere açtığı derin kuyulardan elektrik pompaları ile çekerek karşılyan Zile Belediyesi Barajın devreye girmesi ile oldukça rahatlayacak. Geçtiğimiz yıl yaşanan susuzluk gibi sıkıntılar artık yaşanmayacak.

Dere Boğazı barajının devreye girmesi ile Zile Belediyesi yaptığı yıllık ortalama 1.500.000 lira civarındaki elektrik harcamasından da kurtulacak. Baraj belediye bütçesinde önemli tasarruf sağlanacak. Zileliler daha ucuz su kullanacak. Sulanamayan bir kısım arazide suya kavuşacaktır.

Baraj Zile'ye Pek Çok Değer Katacak

Zile Sitesi olarak tıpkı; Yapıldığı yıllarda Çubuk Barajının Ankara’ya kattığı değer gibi; Dere Boğazı barajının da Zile’mize pek çok faydaları olacağına inanıyoruz. Barajın içme suyundan başka ilave katkıları da olacaktır. Zile hemen yanında ve yakınında bir mesire yerine kavuşacaktır. Eski un değirmenleri dönmeye başlayacak iç ve dış turizm canlanacaktır.

Hiç yorum yok: