10 Mar 2017

UR-GE PROJESİNİN BAŞARISI, TOBB’DA DİĞER ODA VE BORSALARLA PAYLAŞILDI


T.C Ekonomi Bakanlığı'nın 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Tebliği kapsamında desteklenen ve Zile TSO tarafından yürütülen “Zile Gıda ve Gıda Makineleri Sektörünün Uluslararası Rekabetçiliğinin Geliştirilmesi” UR-GE Projesi Kasım 2015’te onaylanmış, 08.01.2016’da gerçekleştirilen ilk faaliyet ile resmi olarak uygulanmaya başlamıştı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 22.12.2016 tarihindeki yazısıyla projemiz başarılı uygulama olarak seçilmiş; yaşanan tecrübelerin, süreçlerin, yapılan faaliyet ve uygulamaların diğer oda/borsalarla paylaşılması talep edilmişti. Bu talep doğrultusunda; 7 Mart 2016 tarihinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde yapılan başarılı uygulama sunumuyla ilçemiz ve projemiz diğer oda/borsalara tanıtıldı.

Başarılı uygulama sunumu, Zile Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ertuğrul Oğuz ŞENGÖR’ün açılış konuşması ile başladı. Sayın ŞENGÖR ilçenin ve Zile TSO’nun tanıtımını yaptı. Proje ile ilgili tecrübelerini paylaştı. Bu tarz projelerde; başta Yönetim Kurulu Başkanı olmak üzere, Oda’nın Yönetim Kurulu ve Meclis’inin desteğini almanın çok önemli olduğunu; maddi ve manevi olarak Oda Yönetiminin destek vermediği ve inanmadığı hiçbir projenin yürütülemeyeceğini vurguladı. TOBB’da, sunuma katılan tüm oda/borsaların önünde; Yönetim Kurulu’na, Meclis’ine ve tüm personeline teşekkürlerini bir kere daha iletti.

Sayın ŞENGÖR’ün bilgi verdiği sırada, ikramlık olarak götürülen Zile Beyaz Pekmezi ve Zile Kömesi dağıtımları yapıldı. Genel Sekreterimiz yöresel ürünlerin de tanıtımı ve üretim süreçleri hakkında bilgi vererek, projenin tanıtımı için sözü Proje Koordinatörü Tuğba VURAL’a bıraktı.

Sayın VURAL; projenin başlangıcı, süreçlerin işleyişi, yapılan faaliyetler, yaşanan tecrübeleri aktardı. Oda/Borsaların soruları cevaplandı. Sunumun ardından firmalarla yapılan röportajlara yer verildi.
*Birsan Birlik Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ.’den Armağan Oral KÖKNEL,
*Özkaleli Gıda Üretim Ve Pazarlama AŞ.’den Orhan ÖZKALELİ,
*Zile Sebat Makina Ltd. Şti.’den Necati BİCE ve
*Sesveren Makine Elektrik Elektronik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’den Halil SESVEREN;
bu projeye başlamadan önceki tavırlarını ve geçen sürede nelerin değiştiğini anlattı. Ardından Zile ve küme firmaların tanıtımlarının yer aldığı tanıtım filmi gösterilerek sunuma son verildi.

Sayın ŞENGÖR ve Sayın VURAL’ın ortak yaptığı açıklamada şu satırlara yer verildi.

“Bugün TOBB’da ilçemizi, Odamızı ve projemizi tanıtmak bizim için büyük bir onur. Özellikle belirtmek isteriz ki; 15UR-GE061 kodlu UR-GE Projemiz onaylandığında, Türkiye’de projesi aktif olarak yürütülen TEK İLÇE olmanın gururunu yaşadık. Bugün ise, TOBB’da başarılı uygulama örneği olmanın gururunu yaşıyoruz. Bugün Türkiye’nin en doğusundan en batısına kadar; Yüksekova ve Adıyaman’dan, İstanbul, Konya, Bursa’ya kadar pek çok oda/borsa bizim çalışmalarımızı konuşuyor. İnsanlar kahve molalarında haritalarda ve navigasyonlarda Zile’nin yerini arıyor; Zile Pekmezini ve kömesini soruyor. İnsanlar merak ediyor, “Kim bu ilçe, bugün karşımızda bu kadar güçlü duran Zile kim?” diye araştırıyor. Gurur duyuyoruz, keyif alıyoruz yaptığımız işlerden. Ve sunum sonunda tüm oda/borsalara söylediğimiz ifadeyi tekrarlıyoruz.

BİZ BİRLİKTE ZİLE’YİZ.
BİZ BİRLİKTE UR-GE’YİZ.
BİZ ZİLE’YİZ VE GÜCÜMÜZÜN FARKINDAYIZ.”


10.03.2017

Hiç yorum yok: