25 Mar 2017

"Eski Zile evleri ve mahalleleri"Bekir Altındal


ESKİ ZİLE’NİN, TARİHİ EVLERİN KORUNMASININ BİRİNCİ ÖNCELİĞİ DOĞALGAZ, İKİNCİSİ KENT KONSEYİ KURULMASIDIR

Zile 1990’lardan itibaren artık ESKİ ZİLE – YENİ ZİLE olarak söylenir oldu. Yeni Zile kesimlerinde yapılaşmalar artarken, ters orantılı olarak Eski Zile evleri ve mahalleleri terkedilmişliğin ve terkedilmişliğe devam edilmesinin hüznünü yaşamakta…
1. Etap TOKİ’de ikamet başlamasından sonra 2. ve 3. TOKİ için yapılan müracaatlar dikkate alındığında, Zilelilerin, dar gelirlilerin kaloriferli, doğalgazlı evler tercih ettikleri anlaşılmaktadır.
Eski Zile evleri, adı üstünde odun ve kömür ile ısıtılmaktadır. Son otuz yıldan beri bu evlerin pek çoğunun bir köşesine beton banyolar yapılmış, bazı evlere güneş enerjisi ile sıcak su temin edilmeye başlanmıştır. Odun ve kömür ile ısınmanın pahalılığı, mutfakta kullanılan tüpün, doğalgaz faturalarına göre yaklaşık 3 kat fazla oluşu, Zilelileri, başta TOKİ olmak üzere diğer beton yapılara yönlendirmiştir.
Bu durumda da ESKİ ZİLE, bütün gayretlere rağmen ayakta kalmaya, yaşamaya devam etmeye çalışıyor… Ancak gün geçtikçe de boşalıyor… Çocuk sesleri duyulmaz oluyor.
Bu talihsiz gidişi durdurmanın, tarihi evleri ve mahallelerin terkedilmişliğinin durdurulmasının birinci önceliği; bu mahallelere, bu evlere, ne pahasına olursa olsun bir an önce doğalgaz hizmetinin getirilmesidir.
Doğalgazın gelmesi ile eski evlerin ısınması, oturanların daha yüksek ve zahmetsiz bir hayat standardına kavuşmasının birinci basamağı olacaktır. Buna ilave olarak yirmi dört saat sıcak su, tüpgaza göre yaklaşık 1/3 oranında daha az bedel ödenmesi söz konusudur. Bugün için bu çözüm, tarihi evlerimizin terkedilmesini, yok olmasını engelleyecek en önemli etken olacaktır…
ESKİ ZİLE’nin, eski evlerimizin korunmasının ikinci önemli yolu, hemşehrilik ve kente sahip çıkma bilincinin artırılmasıdır. Bu konuda 2000’li yılların başından beri ÇEKÜL Vakfı’nın büyük destekleri olmuştur… Bu bağlamda Tokat, Niksar ve Erbaa’nın yıllar önce 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği'ne göre Kent Konseylerini kurarak, önemli mesafeler almışlardır. Kent Konseyleri yerel yönetim olan belediyelerin yanında en büyük sivil toplum kuruluşudur. Bizim tarihi kent olarak Niksar’dan, Erbaa’dan eksiğimiz değil fazlamız var… Bu sebeple bir an önce Zile Kent Konseyi kurulmalıdır.
Bu konuda Zile’yi sevenler olarak hepimiz; Belediye Başkanımız ve Kaymakamımıza destek vermemiz gerekir. Üç partinin Belediye Meclisindeki değerli hemşehrilerimizin de buna destek vereceğine inanıyorum. Bu sayede Yerel Yönetim - Zile Kent Konseyi birlikteliği, Eski Zile’nin korunmasının ve turizme kazandırılmasınıda önemli bir adım olacaktır. diye düşünüyoruz... Teklif ve öneri bizden… Söz konusu Zile’nin geleceği ise bizden beklenebilecek her türlü destek ve yardıma hazırız…
Mahalle camimiz, mescidimiz açık olsun…
Mahalle çeşmemiz gürül gürül aksın…
Mahalle bakkalımız yine olsun…
Mahallemizin, mahallemizin okulunun öğretmenleri mahallelimiz gibi hissetsin kendini…
Mahallelimiz, çıkmaz sokaklarında semaveri demlesin komşularla gece yarılarına kadar…
Çok şey mi istiyorum?

Hiç yorum yok: