14 Oca 2017

ZİLE’Yİ ES GEÇMEK..!

 Zamanında  Planlanan "Amasya,Tokat,Sivas"Yolu Zile'den Geçecekti. 
İşte Böyle 90 derece Aydıncaya çevrilerek
Zile'yi baypas ettiler,Zilenin çöküşü bu yol yapıldıktan sonra başladı

Son günlerde sosyal medya üzerinden “Tokat’a gelmek gerek” adıyla kampanya yürütülmektedir.Kampanya, Tokatlı olan herkesin ilgisini çektiği gibi benimde ilgilimi çekti “Tokat’a gelmek için Zile den geçmek gerek” diye iki cümle ilave ek yapmak istedim.Gördüğüm kadarı ile bu kampanyayı yürütmek isteyen üst düzey de ki kişi ve kurumlar Zile’yi pas geçme gayretindeler.Zile’yi pas geçme,es geçme gibi tutum ve davranışlara örnekler sergilendiği görülmektedir.
Şöyle ki. Bundan 5,6 ay önce Tokat Belediye Başkanı Sayın Eyüp Eroğlu Kanal 60 TV ile yapılan bir söyleşide Tokat ta ulaşım konusunda sorulan soruya “ Tokatımızın ulaşım konusunda pek sorunu yoktur.Güneye,kuzeye doğu ve batıya Duble yollarımız açıktır.Sadece Tokat’ın Ankaraya ulaşımınu sağlayan Amasya Mecitözü arasında yol yapımı vardır.
Orasıda kısa zamanda bitirilirse Tokatlı 4 saatte Ankaraya ulaşabilecektir.Ayrıca Niksar Tokat yolu yapım çalışmaları devam etmektedir” şeklinde cevaplar verdi.Dikkat edilirse Sayın Başkan; Ankaraya ulaşımın Zile üzerinden daha kısa sürede gidileceğini söylemekten kaçınıyor.Bu davranış Zile’yi es geçmedir.Tokatı Ankaraya yaklaştıran en kısa güzergah yolun Zile Alaca Yolu olduğunu bildiği halde, bu yolun bir an önce bitirilmesi gerektiğini dillendiremiyor.
Başka bir örnek,TRT Haber de “Anadolu Konuşuyor” Proğramında Köy İşler Bakanı Sayın Veysel Eroğlu Bey’e, Kanal 60TV Muhabirinin ilk soru cümlesi “Sayın Bakan Tokat’ın sizi ilgilendiren sorunu yoktur” şeklinde oluyor.Burada yine Zile nin yol ve su sorunları es geçiliyor.Halbu ki Zile’nin sulama sorunları,Zile’nin Süreyya Bey Barajı ile ilgili beklentilerini bilindiği hal de bu sorun es geçiliyor.Yakın zaman da bunlara benzer bir davranışı Turhal Belediye Başkanı sergiledi.Beyaz TV nin sabah proramına katılan Sayın Başkanı ,Turhal için çok güzel ifadeler kullandı,çalışmalarından bahsetti.
Sorulan son soru “Niçin Turhal’a gelsinler” şeklindeydi.Sayın Başkan Yaşan kültürlerden,Tokat Kebabından,Bat tan bahsetti.Tokatın giriş kapısı olduğundan,Amasya’ya gelen yerli ve yabancı Turistlerin Turhal’a gelmeleri gerektiğinden bahsetti.Nedense 15 km batısındaki 5000 Yıllık Zilenin Tarihi dokusundan,kültürel yapısından,Turhalla içiçe yaşadığı Sosyo Kültürel yapısından hiç söz etmedi.Amiyane tabir ile Zile’yi es geçti.Halbu ki Sayın Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler Beyefendiden Zile ile Turhalın Sosyo Ekonomik ve Sosyo Kültürünün bir bütün olduğunu,Turhal nüfusunun % 40 nın Zileli olduğunu,Zile’nin Tarihi dokusunu görmeye gelelenlerin mutlaka Turhal’ı da gezip görmeleri gerektiğini,Zile ve Turhal da yaşayan bir “Sıraç Kültürü”nün var olduğunu söylemesi gerekirdi.Sayın Başkan dan Tokat’ı n kültürel kapılarından birinin Zile olduğunu söylemesi gerektiğini beklerdim..!
Tokatı gezmek gerekirse Niksar es geçilemez,Tokat’ı gezmek görmek gerekirse Zile es geçilemez,Tokat’ı gezmek görmek gerekirse Turhalı,Erbaa yı,Reşadiye’yi Yeşilyurt’u,Artova’yı;Pazarı,Almus’u ve diğer İlçeleri görmek gezmek gerekir.Bir ilin güzellikleri,Tarihi dokusu,ekonomik ve sosyal yapısı bir bütünlük içinde tanıtılması gerekir.Tanıtımı yapılacak yörelerin Tarihi ve Kültürel yapıları çok farklı olabiliyor.
Zile buna bir örnektir.Zile, Batı Roma Kültüründen,Selçuklu ve Osmanlı Kültüründen izler taşır.Bu izleri es geçildiğinde Tokat Tarihi dokusunun tanıtımında eksiklik olur.Yaşanmakta olan zaman, reklam yapma ile doğru orantılıdır.Tokat’ımızın reklamını yapacaksak bu işi birlik bütünlük içinde yapmamız gerekir diye düşünüyorum..!
14.01.2017

Abbas KUL

6 yorum:

Abdullah Şevük dedi ki...

Biz Tokattan ayrilmadikca bunlar Zilenin degerini bilmeyecekler. Zilenin buyumesinden korktuklari icin hep geri plana atiyorlar. O zaman ne yapcaz hocam referamduma gidip Tokattan ayrilacaz.Ya Amasya ya baglaniriz yada yozgata.

Adsız dedi ki...

Harika fikir....Değişik bir farkındalık olur....

Adsız dedi ki...

bencede harika bir fikir...

adsi dedi ki...

Artık sayın belediye başkanları verdileri sözleri vekillerin verdileri sözleri tutsunlar yoksa söz vererek makam koltuk sevdasına kapanmasınlar

ADEM GÜNGÖRDÜ dedi ki...

ZATEN BENIM GIBI GURBETTEKI ZILELILERIN 100 TANESINE SOR NERELISIN DIYE ZILELI DER.BENIM ARABANIN ARKASINDA BILE ZILELI60 YAZIYOR ZILE HEPSINDEN BUYUK BENIM GOZUMDE.

Abdullah Şevük dedi ki...

İmza kampanyasi baslatmak lazim. Sayin site yoneticileri yardimci olabilirmisiniz.Bwn kendim Kocelindeyim. Burdan yapmam zor ama burdaki Zilelilerinde oyunu ala bilirim.