10 Oca 2017

Zile'de Uyuşturucuyla Mücadele Toplantısı Yapıldı


Konuşmacılar ,
2011 yılından bu yıla kadar uyuşturucu madde ile ilgili artış periyodunun izlendiğini söyleyerek; “ İnsanları uyuşturucu kullanımına yönlendiren şeyler nelerdir? İnsanlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı uyuşturucu bağımlılığından korumak için neler yapmamız gerekiyor? Asıl önemli olan bu.
Uyuşturucu da böyle bir problem sadece asayiş ve güvenlik sorunu değil, toplumsal sağlığımızı da etkileyen sosyal bir problem. O bakımdan bu sorunun yok edilmesi konusunda ne gibi tedbirler alabiliriz diye bu kurul toplantılarında görüşüyoruz.
Geçen yılda ben bunu ifade etmiştim, yani biz Kahramanmaraş’ta 3 tane uyuşturucu bağımlısı çocuğumuzu bu toplantılara çağırmıştık. Bu uyuşturucu illeti ile nasıl tanıştınız bize anlatın dedik. Genellikle aile bütünlüğü bozulmuş çocuklarda psikolojik ve ailevi sorunlar yaşanmakta ve kendilerini biranda dışarı atarak bir yerde iş bulup çalışmaya teşebbüs ediyor, yalnız kaldığı anda yanına birileri gelip; ‘Biz şurada arkadaşlarla eğleniyoruz sende bize katıl’ diyorlar. Uyuşturucuyla ilk defa ev gibi ortamlarda tanıştırılıyor, sonra alışkanlık kazandırılarak devam ettiriliyor kurtulmak isteyenler de kendi çabaları ile bu ortamlardan kurtulamıyor ve bağımlılığa dönüşüyor.
Ama bütün bu ortamların oluşmasının temelinde sosyal problemler var. Aile bütünlüğünün bozulması ilk başta gelen problem, onun ötesinde çocuğunda kendi problemleri varsa buna aile ilgisizliği de eklenerek problem kangrene dönüşüyor. Benim sunuda gördüğüm, gelir düzeyinin 500 liranın altında olanların daha çok bu ortama girdiği belirtilmiş ancak bizim milli gelirimiz 2500 dolarlardan 10.500 dolara çıktığı halde bu sorunlar giderek artıyor. Bence tek sorun dar gelirli olmak değil tersi örneklerde var. İnsanların gelir düzeyi yükseldikçe bunlara karşı artış eğilimi de artabiliyor.  Ama genelde ailenin ilgisizliği, alakasızlığı ve aile birliğinin dağılması sebebiyle çocukların ihtiyacı olan yeterli sevginin, şefkatin, maddi ve manevi desteğin sağlanamaması en büyük problem bizim tespitimiz bu. O bakımdan gençlerimizi, çocuklarımızı bu uyuşturucu ile ilk tanışmadan önce nasıl koruyabiliriz bu ortamlardan nasıl uzak tutabiliriz. Biz bunun araştırmasını yapmamız ve onun gereklerini yapmamız gerekiyor. Devletin ilgili kurumları ve yöneticileri olarak bizler taşın altına elimizi daha fazla koyarak bataklığı kurutmanın çarelerini aramalıyız.
Uyuşturucu maddelerin piyasaya sürülmesi konusunda aracı olan kişiler var. Bu kişileri legal yollardan alın terleri ile nasıl geçinebilecekleri konusunda neler yapmamız gerekir bunları da araştırmamız gerekiyor. İlimizde de maalesef bu gibi olumsuz sosyal gruba mensup olan vatandaşlarımız var. Bunlar genellikle bu yoldan geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar veya buna yöneliyorlar. Alınteri ile çalışarak kazanma alışkanlıkları yok. Aileden gelen yaşam biçimi itibari ile bu durum devam ediyor ve bununla ilgili herhangi bir müdahale de yok. Kolay para kazanalım, çok para kazanalım gibi.
Bu durumda olanlar nasıl rehabilite edilebilir, meslek edindirilip legal yollardan hayatlarını sürdürebilirler konusunda çalışmalar yapılması gerek. Bu durumda olanlara yönelik sosyal programlar, meslek edinme kursları ve istihdam ile ilgili gerekli adımlar atılmalı. Örneğin sanayicilerimiz ve işletmecilerimiz bu sorundan kurtulmak ve topluma entegre olmak isteyenlerden ikişer üçer kişi alıp çalıştırsa bir süre sonra bunlar bu ortamlardan kurtarılmış olacaklardır.  

Hiç yorum yok: