30 Oca 2017

Zile'de Geri Dönüşüm Eğitimlerine Bu senede devam ediliyor


Zile Belediyesi Çevre Koruma Ve Kontrol Birimi atık yönetimi ve geri dönüşüm konularında okullara yönelik yürüttüğü eğitim çalışmaları kapsamında ilçe merkezindeki tüm okullara seminer düzenliyor.
Zile Belediyesi, yürüttüğü ‘Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi’ konulu öğrenci eğitim programı devam ediyor.
Zile Belediyesi Çevre Mühendisi Ayşegül Polattimur tarafından yürütülen proje kapsamında öğrencilere atık yönetimi, atıkların kaynağında azaltılması, ayrı toplanması ve geri dönüştürülmesi, ambalaj atıkları, bitkisel atık yağlar, elektrik ve elektronik atıklar, atık piller ve atık kâğıtlar konusunda bilgiler veriliyor. ‘’Amacımız, öğrencilerde çevre bilinci oluşturmaktır.
Bir litre atık yağ 1 milyon litre suyu kirletmektedir. Aynı şekilde 1 adet atık pil 4 m2 lik toprağa zarar vermektedir. Ambalaj atıkları olarak sınıflandırdığımız plastik şişeler kâğıtlar v.b. ise çöp değildir. Bu atıklar geri dönüştürülerek tekrar doğaya kazandırılabilir.
Bu tür atıklarımızı diğer evsel atıklardan ayrı toplayarak hem çevre adına israfın önüne geçmiş oluruz, hem de daha temiz bir çevre elde ederiz’’. Diye konuştu….
Okullara yönelik eğitimlerimiz her yıl olduğu gibi bu yılda devam edecektir.

Hiç yorum yok: