30 Kas 2016

Zile'de "Sokak Sağlıklaştırması Tanıtım Projesi"


Zile Belediyesinin hazırladığı "Sokak Sağlıklaştırması Tanıtım Projesi" kapsamında 17 evin çatı ve cephe restorasyonu 2017'de gerçekleştirilecek.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığının Sepetçi, İpek, Kabutlu ve Topçu sokaklarında yer alan toplam 141 tarihi evin restorasyon için halkı bilgilendirme toplantısı, Zile Saray Sineması'nda yapıldı.

Toplantıda konuşan Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, ilçede 3 bin 600 tarihi Türk evi bulunğunu söyledi.

Vidinel, şöyle konuştu:

"Belediyemiz bu evlerin korunması ve yaşatılması adına Kültür ve Turizm Bakanlığına sokak sağlıklaştırması kapsamında proje başvurusunda bulundu. Bu çalışmalarımız neticesinde 141 evimizin restorasyon projeleri için bütçe ayrıldı. Mülkiyet sahibinden hiçbir ücret talep etmeden restorasyon projesi hazırlanarak inşallah restorasyon çalışmaları yapılacak. Bu ilçemiz turizmi açısından sevindirici bir durum. İlçemize ve halkımıza hayırlı olsun."
AA.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Zile Belediyesinin hazırlamış olduğu Amasya caddesi sokak sağlıklaştırması kapsamında 17 adet evin çatı ve cephe restorasyonu 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığının Sepetçi Sokağı, İpek Sokağı, Kabutlu Sokağı ve Topçu sokaklarında yer alan toplam 141 adet tarihi evin restorasyon için yerel halkı bilgilendirme toplantısı Zile Saray Sinemasında yapıldı. Bilgilendirme toplantısında konuşma yapan Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel “ilçemizde 3600 adet tarihi Türk evi bulunmaktadır. Belediyemiz bu evlerin korunması ve yaşatılması adına Kültür ve Turizm Bakanlığına sokak sağlıklaştırması kapsamında proje başvurusunda bulunmaktadır. Bu çalışmalarımız neticesinde 141 adet evimizin restorasyon projeleri için bütçe ayrıldı. Mülkiyet sahibinden hiç bir ücret talep etmeden restorasyon projesi hazırlanarak inşallah restorasyon çalışmaları yapılacak. Bu ilçemiz turizmi açısından sevindirici bir durum.