8 Kas 2016

Zile Ticaret ve Sanayi Odasının, Bahreyn İş Gezisi
Türk iş dünyası, 1,7 trilyon dolar Gayri Safi Yurt içi Hasıla’ya sahip Körfez ülkeleriyle işbirliği imkânlarını masaya yatırıyor. Bahreyn’deki iş ve yatırım forumu için TOBB, Başkan Hisarcıklıoğlu önderliğinde, 250 kişilik heyetle birlikte Zile Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Sargın katılım sağladı.

Körfez İşbirliği Konseyi Üyesi; Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Oman ve Suudi Arabistan’dan 300’e yakın firma ve bu ülkelerde faaliyet gösteren 60 Türk firması da Bahreyn’de ortaklık ve işbirliği toplantıları yapıldı.TOBB ve Körfez İşbirliği Konseyi Odaları Federasyonu (FGCCC) tarafından, Bahreyn’de düzenlenen TOBB – Körfez İşbirliği Konseyi 2’nci İş ve Yatırım Forumu’nda karşılıklı işbirliği imkânları ele alındı, Bahreyn Başbakanı Şeyh Khalifa bin Salman Al Khalifa himayesinde TOBB Türkiye’den 250 kişilik bir heyetle katılırken, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Oman ve Suudi Arabistan’dan da 300 firma katılmıştır.

Körfez ülkeleri; toplam global petrol rezervlerinin ve global finans rezervlerinin de % 40’ını kontrol ediyor. Petrol ve doğal gaz zengini Körfez İşbirliği Konseyi Üyesi Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Oman ve Suudi Arabistan’ın toplam GSYİH büyüklüğü 1,7 trilyon dolar. Ülkelerin toplam nüfusu 47 milyon; kişi başına milli gelir düzeyi de 36 bin ABD dolar. Aynı ülkeler, toplam global petrol rezervlerinin ve global finans rezervlerinin de % 40’ını kontrol ettiğini ifade eden Başkan Sargın Petrol ve doğal gaz zengini Körfez İşbirliği Konseyi Üyesi ülkeler, son 20 yıldır, üretim yapılarını çeşitlendiremeye ve sanayileşmeye dönük ciddi bir gayret içinde. Esasen, petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki gerileme, bu yöndeki çabalara ivme kazandırmış durumda. olduğunu ifade ettiler.
03.11.2016

Hiç yorum yok: