17 Eki 2016

Zile Belediyesi Tarafından Belediye Önünde Aşure İkram Edildi


Zile Belediyesi tarafından Belediye önünde aşure ikram edildi. Belediye Başkanı Lütfi VİDİNEL’in açılış konuşmasından sonra, Aşure gününün anlam ve önemine ilişkin yapmış olduğu konuşmasında; Kaymakamımız Erdoğan Turan ERMİŞ; Aşure gününde olan bir takım olaylar sizinde bildiğiniz gibi bu günde gerçekleşmiştir. Örneğin; Allah, Hz. Musa'ya (a.s.) Âşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür. Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir.Hz. Âdem'in (a.s.) tövbesi Âşura Günü kabul edilmiştir.Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmıştır.Hz. Davud'un (a.s.) tövbesi o gün kabul edilmiştir. Hz. İsa (a-s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir. Hz. İbrahim'in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur. Hz. Yakub'un (a.s.), oğlu Hz. Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.
"Muharrem Ayının 10'u Peygamber Efendimizin torunu Hz. Hüseyin'in ve pek çoğu ehl-i beytten olan 70 kişinin Kerbela çölünde şehadete ulaştıkları tarihtir. Bu günler birlik beraberliğimize inşallah vesile olur. Allah Müslümanların ferasetini artırsın aramızdaki sevgi, saygı bağlarını güçlendirsin, bu duygu ve düşüncelerle milletimizin ve tüm İslam aleminin aşure gününü tebrik ediyor, cennet gençlerinin efendisi Hz.Hüseyin’in şahsında İslam ve vatan uğruna şahadet şerbetini içen tüm şehitlerimize Yüce Rabbimizden rahmet diliyorum. Aşure Günü etkinliğinde emeği geçen, etkinliği düzenleyenlere teşekkür ediyorum dedi.
Aşure programına İlçe Kaymakamımız Erdoğan Turan Ermiş, Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Garnizon Komutanı Hüseyin Direk, Cumhuriyet Başsavcımız Tuncay Çelik, Kamu kurum ve kuruluşlarımızı temsilen kurum amirleri, Sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileri, Zile Cem evi yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.
Yapılan dua'dan sonra Kaymakamımız Erdoğan Turan ERMİŞ ve beraberindeki protokolle, Aşure kazanının başına geçerek vatandaşa Aşure servisi yaparak aşure ikramında bulundu.

Hiç yorum yok: