25 Eki 2016

Zile Belediyesi Eski Çöp Alanını Rehabilite Ettiriyor.


Belediyemiz İller Bankası Genel Müdürlüğü’ne eski çöp alanımızın rehabilitasyonu projesini hazırlatıyor. Proje hazırlıkları için alanımızda teknik ekipler tarafından çalışmalara başlanılmıştır. Proje hazırlandıktan sonra yapım aşamasına geçilerek eski çöp alanımız tamamen doğaya kazandırılmış yeşil bir alana dönüştürülecektir.

Eski çöp alanları toprağı,yer altı ve yüzeysel su kaynaklarını kirleterek insan sağlığını olumsuz etkilemekte ve görüntü kirliliği oluşturmaktadır.Bu alanların ıslah edilerek yeniden doğaya kazandırılma projeleri katı atık yönetim sistemi içerisinde ele alınmalıdır.Bizim amacımızda rehabilitasyon çalışması sonucunda hiçbir çevresel tedbir almadan atıkların önceden rast gele döküldüğü vahşi depolama alanımızın insan ve çevreye olan zararlı etkilerini önlemek veya minimum seviyeye indirmektir.Ve ortaya çıkacak yeni alanımız,doğaya kazandırılarak yerel çevre koşulları ile tam bir uyum içinde olacak ve tüm canlılar için tartışmasız güvenli bir ortam sağlanacaktır.

Projemiz ile;

*Estetiği bozan görüntü kirliliği ortadan kaldırılacak,
*Alanda üreyen haşereler kontrol altına alınacak,
*Alandan yer altı ve yüzeysel su kaynaklarına geçen sızıntı sularının zararlı etkileri azaltılacaktır.
*Rüzgar etkisi ile çevre tarlalara uçuşan naylon poşet v.b. atıkların çevreye yayılmasının önüne geçilecektir.
*Vahşi çöp depolama alanı yeniden yeşillendirilecek ve bu alan doğaya yeniden kazandırılacaktır. Daha sağlıklı bir yaşam alanına kavuşulacaktır.

Hiç yorum yok: