29 Eyl 2016

Zile İçme Suyu Barajı Yapımında Son Durum


Yapımına DSİ tarafından 2015 yılında başlanan Zile Dereboğazı (Yünlü) İçme Suyu Barajı inşaatı, tüm hızıyla devam ediyor.

Yüksekliği, genişliği ve metreküp kapasitesi ile Tokat bölgesinin en büyük içme suyu barajı özelliğini taşıyan proje, 24 saat esasına göre 3 vardiya sistemi ile son sürat inşa ediliyor.

İçme suyu ihtiyacını bugüne kadar su kuyuları vasıtasıyla karşılayan Zile, artık büyük bir içme suyu barajına kavuşuyor. 9 milyon metreküp kapasitesiyle Zile Dereboğazı (Yünlü) İçme Suyu Barajı , Zile’nin 3 katı büyüklüğünde bir yerleşim bölgesinin su ihtiyacını karşılayacak yeterliliğe sahip bulunuyor. Yetkililer, barajın Zile’nin içme suyu problemini kökten çözecek bir proje olduğunu, geçmiş yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle yaşanan su kıtlığı problemini, Zile halkının bu proje sayesinde bir daha yaşamayacağını belirtiyor.

Su kuyularından bugüne kadar elde edilen içme suyunun ne yazık ki fazlasıyla kireçli olduğunu, bunun da şehirde özellikle böbrek taşı konusundaki sağlık problemlerini beraberinde getirdiğini belirten yetkililer, içme suyu barajı sayesinde bu sorunun ortadan kalkacağının, kent sakinlerinin bundan böyle kireçsiz ve daha sağlıklı su kullanabileceklerinin müjdesini verdiler.

Baraj inşaatıyla birlikte, son teknolojik imkanlarla donatılmış bir de su arıtma tesisi kurulacak olan barajda, su kendi basınç kuvvetiyle herhangi bir pompalama sistemine ihtiyaç duyulmaksızın şehrin su depolarına, oradan da şehre rahatlıkla aktarılabilecek. Bu da ciddi bir elektrik enerjisi tasarrufunu beraberinde getirecek. Öyle ki, Zile Belediyesi şu ana kadar şehre 6 ayrı su kuyusundan sağladığı suyu, hanelere ulaştırabilmek için her ay 100 bin TL gibi bir rakamı sadece elektrik enerjisi bedeli olarak ödüyor. Bu proje sayesinde bu büyük rakam, her ay belediyenin ve dolayısıyla da halkın cebinde kalmış olacak…

Zile Dereboğazı (Yünlü) İçme Suyu Barajı aynı zamanda, “Can Suyu” adı verilen bir diğer planlamanın da gerçekleşmesini sağlayacak. Planlamaya göre, baraj suyundan çevredeki arazilere ve bağlara da sulama amacıyla su verilecek. Böylelikle çevre arazilerin ve bağların suya doyarak verimli hale gelmesi sağlanacak.

Yetkililer ayrıca, baraj suyunun debisi ve basıncının çok kuvvetli olacağını, bununda orta vadede baraja bir HES projesi uygulama imkanını da beraberinde getireceğini, Zile’nin kendi elektriğini üretmesinin hiçte uzak bir durum olmadığını belirtiyor.

Zile Dereboğazı (Yünlü) İçme Suyu Barajı Zile – Amasya karayolu üzerine yapıldığı için, bu yol baraj inşaatının bitmesiyle birlikte sular altında kalarak trafiğe kapanacak. Bu nedenle aynı proje içerisinde çevre köylerin Zile ile ulaşım ve bağlantı problemi yaşamaması adına, baraj üzerinde ki dağlardan tali yol çalışmaları yapılmakta. Yeni yolun yapımının ortalama %90 gibi bir bölümü tamamlanmış ve çevre köylere bağlantı, barajın üzerinden geçecek şekilde sağlanmış durumda.

Zile – Amasya karayolu ise bir başka proje ile farklı bir güzergahtan projelendirilmiş olup, yapımına başlanmış durumda. Bu proje ile Zile – Amasya arasındaki mesafe 44 kilometreye düşürülerek ayrı bir avantajın da önünü açılıyor.

Zile Dereboğazı (Yünlü) İçme Suyu Barajı ‘nın altından geçecek olan Derivasyon Tüneli‘nin yapımı tamamlanmış olup, uzunluğu 340 metre, yüksekliği ise 2,30 metre olarak inşa edilmiş durumda. Tünel, barajın %27’lik kısmını kapsamakta. Baraj set duvarının yapımına çok kısa sürede başlanacağını belirten yetkililer, barajın bölgenin çoklu ve debisi kuvvetli su kollarıyla besleneceğinin, bu sayede de 1 yıl gibi kısa bir sürede %99 doluluk oranına rahatlıkla ulaşacağının ve barajın derinliğinin de 60 metrenin üzerinde olduğunun altını çizdiler.

Barajın proje maliyetinin 30 milyon TL olduğu, çevre arazilerde yapılan kamulaştırma bedelleriyle birlikte toplamda 50 milyon TL gibi bir rakama mal olacağı öğrenildi. Barajın 2018 yılında tamamlanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Haber ve Fotoğraflar; http://www.ziledenhaberler.com

Hiç yorum yok: