11 Ağu 2016

ZİLE TSO’DA UR-GE ÇALIŞMALARI HIZ KESMİYOR…


T.C Ekonomi Bakanlığı'nın 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Tebliği kapsamında Kasım 2016’da onaylanan “Zile Gıda ve Gıda Makineleri Sektörünün Uluslar arası Rekabetçiliğinin Geliştirilmesi” Projesi faaliyetleri hız kazandı.

Bakanlığın amacı, bu desteğin sağlanmasıyla proje katılımcısı firmaların İşbirliği Kuruluşları önderliğinde ortak ihtiyaç analizi, ortak öğrenme (eğitim ve danışmanlık) ve ortak pazarlama (tanıtım, marka, ticaret heyeti, eşleştirme) faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini sağlamaktır.

Ocak 2016-Mart 2016 tarihleri arasında yapılan İhtiyaç Analizi çalışması ile firma analizleri, hedef pazar analizleri, sektör analizleri gibi önemli raporlar ortaya konuldu. İhtiyaç analizi süresince firmalarla yapılan görüşmeler, anketler ve talepler doğrultusunda ve ihtiyaç analizi raporundaki bilgiler ışığında eğitim ve danışmanlık faaliyetlerine hız verildi.

İlk olarak Temmuz 2016- Ekim 2016 tarihleri arasında proje iştirakçisi 4 firmada yürütülecek olan Kalite Danışmanlığı faaliyetleri için firmalar belirlenerek, Bakanlık onayı alındı. Anlaşılan ilgili firmadaki Baş Tetkikçi kontrolünde firmalarla tanışma, firmaların alt yapısı ve ürünleri ile ilgili ilk tanışma toplantısı 1-2 Ağustos 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi. Toplamda 2 ay sürmesi planlanan danışmanlık faaliyetinin, 4 haftasının saha çalışması olarak bilfiil firmalarda tamamlanması ve Ekim ayı sonunda gerekli denetlemelerin yapılarak firmaların belgelendirilmesi nihai amaçtır. İştirakçi işletmelerin sahip olması gereken yönetim ve ürüne yönelik kalite belgelerinin sağlanması noktasında alacakları danışmanlık hizmeti ile kalite çıtasını yükseltmesi ve dış pazarlarda rekabet gücünü yakalaması hedeflenmektedir.

Ayrıca 11 Ağustos 2016 Perşembe günü; proje iştirakçisi firmalar için “Uluslararası Fuarlara Etkin Katılım Stratejileri” konulu bir eğitim faaliyeti planlandı. Zile Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek 8 saatlik eğitim için Bakanlık onayı alınarak, firma ziyaretleri yapıldı ve gerekli hazırlıklar tamamlandı.

Yine Temmuz 2016- Ekim 2016 tarihleri arasında proje iştirakçisi 3 firmada yürütülecek Kurumsal Kimlik Danışmanlığı Faaliyeti kapsamında ise; firmaların, kümenin ve Zile’nin tanıtım çalışmalarının (katalog, broşür, tanıtım filmi, web sayfası vs.) yapılması amaçlanmaktadır. Farklı dillerde (İngilizce-Fransızca-Arapça) hazırlanacak dokümanlarla firmaların ve kümenin kendi tanıtımını yapacak düzeye gelmesi planlanmaktadır.

Bahsedilen faaliyetlerin bitimi ve raporlamalarının ardından, proje yol haritası doğrultusunda projenin diğer faaliyetlerine (yurtdışı fuar katılımları, ticaret heyetleri, alım heyetleri, yurtdışı tanıtım faaliyetleri) 2016 yılı sonunda başlanması planlanmaktadır.

Faaliyetlere Katılacak Proje İştirakçileri:
*Birsan Birlik Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ. Zile Şubesi
*Doğmazer Gıda Turizm İnşaat Nakliye Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret Ltd. Şti.
*Meyko Pekmez Konserve Meyve ve Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti.
*Özkaleli Gıda Üretim ve Petrol Ürünleri Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ.
*Sesveren Makine Elektrik Elektronik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
*Zile Sebat Makine Sanayii ve Ticaret Ltd. Şti. 05.08.2016

Hiç yorum yok: