11 Ağu 2016

Girayhan Konağı, Zile Ticaret ve Sanayi Odası’na devredildiZile Belediyesi uhdesinde bulunan Girayhan Konağı, restorasyon işleri tamamlanarak hizmet binası olarak kullanılmak üzere Zile Ticaret ve Sanayi Odası’na devredildi.

Geleneksel Zile Evleri’nin plan tipini en iyi yansıtan, tarihi ve tescilli bir konak olan Hankeri Giray Han Konağının, Zile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından restore edilerek Hizmet Binası olarak kullanılması planlanmaktadır.

Bu amaçla Tokat Valiliği Koruma ve Uygulama Denetim Bürosu (KUDEB), Zile Belediyesi ve Zile Ticaret ve Sanayi Odası arasında “Girayhan Destinasyonu Protokolü” imzalandı. Bu doğrultuda Zile İlçesinde bulunan Girayhan Konağı’nın, Tokat Valiliği Koruma ve Uygulama Bürosu (KUDEB) desteği ile restorasyon çalışmaları tamamlanarak hem Zile Ticaret ve Sanayi Odası için prestijli bir mekan yaratılmış olacak; hem de yeni bir bina alımına yapılacak harcama, somut kültürel mirasımıza sahip çıkmak için kullanılarak kent turizmine kazandırılacaktır.

Zile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü SARGIN konuşmasına başlamadan önce, manevi ve maddi kaynaklarını bu işe seferber eden Sayın Valimiz Cevdet CAN’a ve Girayhan Konağı’nın Zile TSO’ya devri konusunda emeğini esirgemeyen Zile Belediye Başkanımız Sayın Lütfi VİDİNEL’e teşekkürlerini iletti. Açıklamaya devam eden Sayın SARGIN; “Kültür ve Turizm Bakanlığınca kentsel Sit kapsamına alınan 9 mahalle ve 3600 adet tarihi yapıda; restorasyon sürecinin uzun sürmesi; rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin aslına uygun olarak hazırlanması ve gerekli izinlerin alınmasının süreci zorlaştırdığı ve restorasyon maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle bölgedeki restorasyon çalışmalarının yavaş ilerlemesi bölge için önemli bir sorundur. Zile Ticaret ve Sanayi Odası, bu noktayı kendisine bir sosyal sorumluluk olarak belirlemiş; yeni bir bina için yatırım yapmaktansa, bir konağın restore edilerek kent turizmine kazandırılmasını görev olarak kabul etmiştir.” Dedi.

Protokol imza töreninde konuşan Vali Can, Valilik İl Özel İdaresi bünyesinde bulunan Koruma ve Uygulama Denetim Bürosu (KUDEB) kaynaklarını tarihi konakların restorasyonu için seferber ettiklerini söyledi. Zile Ticaret ve Sanayi Odası’nın kendileriyle ilişkisi olmamasına rağmen, hizmet binasını tarihi bir eve taşıyarak Zile’nin tarihine katkı yaptığını dile getiren Vali Can, Zile Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Sargın şahsında yönetim kurulu üyelerine gösterdikleri bu duyarlı davranıştan ötürü teşekkür etti.

Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel ise, Kırım Hanlığı’nın Anadolu’daki tek konağının Girayhan Konağı olduğunu belirterek, bu konağın turizme kazandırılmasına vesile olan Vali Can’a ve Zile Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine teşekkür etti.
 08.08.2016

Hiç yorum yok: