23 Eyl 2015

Gerek Tuttuğunuz, Veya Görev Aldığınız ,Veyahut, Üyesi Olduğunuz Partinin, Gerekse ,Diğer Partilerin Adaylarına Lütfen Şu Soruları Sorar mısınız?

 
 GÖLET DERİVASYON SU TAHLİYE ÜNİTESİ
 Su Akar ,Zile Bakar,Ovalarımız Susuzluktan Yanar...

Değerli Hemşehrilerim: Tokat'ta partilerin aday adayları aşağı yukarı belli oldu. Yakında da her partinin adayları netleşecek...
Gerek tuttuğunuz veya görev aldığınız veyahut, üyesi olduğunuz patinin, gerekse diğer partilerin adaylarına lütfen şu soruları sorar mısınız?
-Süreyyabey Barajı nerededir? Zile için önemi nedir?
-Süreyyabey barajı açılalı kaç yıl olmuştur?
-Zile ve köyleri ovalarını sulayacak kanalların projeleri yapılmış mıdır?
-Yapılmamışsa ne zaman yapılacaktır?
-Proje ihalesi yapılmış ise, kanal ihaleleri ne zaman yapılacaktır?
-Kanal ihaleleri yapıldıktan kaç yıl sonra Zile topraklarına ilk su akıtılacaktır?
-Amasya bu barajdan sulama için kanalları ihale edip açmış mıdır? Açmış ise kaç yıl olmuştur?
-Zile-Kadışehri yolu programa alınmış mıdır? Ne zaman yapılacaktır.
-Zile-Amasya yolu programa alınmış mıdır? Ne zaman yapılacaktır?
Siz seçilirseniz bu hususta (Süreyyabey sulama kanalları, Kadışehri ve Amasya yolu için) ne yapacaksınız?
Böylece seçim öncesi Zile için önemli olan bu konulara adayların dikkati çekilmiş olur.
Zileliyim, Zileyi seviyorum diyenlere duyurulur.Su Akar ,Zile Bakar,Ovalarımız Susuzluktan Yanar...
Çekerek (Süreyyabey) Barajı
"Aradan 3 yıl geçti ortada somut bir adım yok"
 Bekir ALTINDAL/Araştırmacı/22 Mar 2012/Tarihli Makalesi,
SÜREYYABEY BARAJI’NDAN ZİLE-MAŞAT-REŞADİYE OVALARI SULAMA PROJESİ

Bu satırların yazarını takip eden hemşehrilerim bilirler; Süreyyabey Barajı ve Zile-Maşat-Reşadiye ovalarının sulanmasıyla ilgili olarak 1994 yılından beri defalarca yazdık. Bu yazılarımızda, bu büyük yatırımın Zile ve Zile köyleri için ne kadar hayati önem taşıdığını, Zilelilerin bu projeyi takip etmelerini vurguladık.
Barajın planlanmasında, ilk projelerinin yapılmasında emeği geçen Sayın Süreyya Bedestenlioğlu, Devlet Bakanı Sayın Metin Gürdere ve Milletvekilimiz Sayın Talat Sargın Beylere bir daha hürmet ve teşekkürlerimi iletmek, Süreyya Bey’i rahmetle yad etmek istiyorum.
DSİ Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde 23 Kasım 2011 tarihinde Süreyyabey Barajı’nda su tutma işlemi töreninin yapıldığı, Yozgat-Tokat-Çorum-Amasya illerinde 65.323 Hektar arazinin sulanacağı belirtilmektedir.
1998 yılında ihalesi yapılan barajın 1999 yılı yatırım programında sulayacağı alan 65.323 hektar olarak verilmiş olup 2002 yılı yatırım programında (10 Ocak 2002 tarihli Resmi Gazete Mükerrer Sayfa: 15) ise sulanacak alan 42.027 hektar olarak verilmektedir.
Barajın sulama projelerinin Zile bölümü ile ilgili olarak DSİ Genel Müdürlüğü’ne yazdığımız yazıya DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’nden cevap verilmiştir. Bu vesile ile DSİ Genel Müdürlüğü ile DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’ne teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.
DSİ Genel Müdürlüğü’ne yazdığımız yazı ve aldığımız cevap aşağıda verilmiştir.

DSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Yerel araştırmacıyım. Zileliyim. 1990'lı yıllarda projesi yapılan Süreyyabey Barajı ile ilgili olarak yerel çalışmalarımda birkaç defa yazı yazmıştım. Bu barajın sulama üniteleri Zile'miz için büyük önem taşımaktadır. Vereceğiniz bilgilerden yazılarımda faydalanmak istiyorum.
1- Sitenizde Süreyyabey barajı bitimi 2004 olduğu görünmektedir. Bu bağlamda; 2012 yılı başı itibariyle baraj su tutmaya başlamış mıdır?
2 - Barajdan itibaren Zile ve Zile sınırları içindeki ovaları sulayacak kanalların ihalesi yapılmış mıdır? Yapılmışsa tarihi nedir? İhale yapılmışsa 2012 yılı için ödenek tahsis edilmiş midir? Yapılmışsa bitiş tarihi nedir?
3 - Zile ilçesi sınırları içinde kaç hektar arazi sulanacaktır?
4 - Baraja bağlı Amasya sınırları içinde kanallar yapılmış mıdır? Yapılmışsa tarihi nedir? Yapılmışsa Zile ile Amasya'nın eş zamanda yapılmamasının sebebi nedir?
Arz olunur. 01.03.2012
Bekir ALTINDAL
Araştırmacı

DSİ 7. Bölge Müdürlüğü
Yapılan inceleme sonucunda; Amasya ve Tokat illerini de kapsayan Yeşilırmak havzasındaki Aşağı Çekerek projesi kapsamında bulunan Çekerek (Süreyyabey) Barajında depolanacak su ile Amasya İli’nde Geldingen Ovası’nda Bağlar regülâtörü aracılığıyla sol sahil de 9500 hektarlık alan ve sağ sahilde 6000 hektar alan, Tokat İli’nde barajdan sulama tüneli vasıtasıyla Zile Ovası’nda 6 332 hektarlık alanın sulanması sağlanacaktır.
Geldingen Ovası (Amasya) Sol sahil sulamasını besleyen S0 Anakanalı İnşaatının ilk 20 km si önceki yıllarda ihale edilerek bitirilmiştir.S0 Anakanalının geriye kalan 40 km si ise 2013 yılı sonu itibari ile tamamlanacaktır. S0 Anakanalının şebekesi ve Sağ sahil S1 Anakanalı ve buna ait Şebeke projelerinin yapım işi ise 2012 yılında ihale edilecektir.
Proje kapsamında Tokat İli’nde barajdan sulama tüneli vasıtasıyla Zile Ovası’nda 6 332 hektarlık alanın sulamaya açılması planlanmakta olup revize planlama ihalesi 2011 yılında yapılmış ve devam etmektedir. Planlama revizyonu neticesinde proje ihalesi ve buna müteakip inşaatı ihalesi yapılacaktır.
Projenin su kaynağı olan Çekerek (Süreyyabey) Barajı 1998 tarihinde ihale edilmiştir. Barajın fiziki gerçekleşmesi % 99 mertebesinde olup su tutmaya hazır hale getirilmiştir. 14 Mart 2012

1990’lı yıllarda projelerini inceleyerek yazdığımız yazılarda, Maşat ve Reşadiye ovalarında 7.612 hektar, Zile Ovası’nda 5.356 hektar arazinin sulanacağını belirtmiştik. Alınan cevabı yazıda ise Zile Ovası’nda 6.332 hektar alanın sulanacağı belirtilmektedir. Yine yazıdan, daha önceki planlamalarda belirtilen sulanacak alanın revize edildiği, revize planlama ihalesinin devam ettiği, sulama kanallarının ihalesinin ise henüz yapılmadığı, buna mukabil Amasya sınırları içindeki sulama kanallarının bir kısmının bittiği, bir kısmının 2013 yılında biteceği ve bir kısmının da 2012 de ihale edileceği anlaşılmaktadır.
Yani işin özü; Zile ile ilgili sulama tüneli ve kanal revize planlaması yapılmış, olup henüz inşaat ihalesi yapılmamıştır. Tünel ve kanal ihalesinin ne zaman yapılacağı da planlama ihalesine bağlıdır.Zile Ovası’nda sulanacak arazi 6.332 hektar olarak belirtilmektedir. Bu arazi sadece Zile Ovası mı? Yoksa Maşat ve Reşadiye ovalarını da kapsıyor mu? Bilemiyoruz.
Alınan cevabı yazıdan anlaşıldığı üzere Barajla ilgili Amasya sınırları içindeki sulama kanallarının bir kısmı daha önce bitirilmiştir.
1998 yılında ihalesi yapılan barajın yapımı ile ilgili olarak (Zile ve Turhal ovalarını sulayacak olmasına rağmen) maalesef Tokat olarak gerekli önem verilmediğini ve takibinin yapılmadığını düşünüyorum. Zaman içinde yazılarımızda da bu konuyu gündemde tutmaya çalıştık.
İki-üç yıl önce haberlerde Barajla ilgili sulama kanallarının Amasya Milletvekilleri, Amasya Valisi ve Belediye Başkanı’nın katıldığı törenle açıldığını okuyunca içim cızz etti.
Şimdi ise memnuniyetle aldığımız haberlere göre Hemşehrimiz İstanbul Milletvekili Sayın Harun Karaca Bey’in Süreyyabey Barajı sulama üniteleri ile ilgili çalışma ve projelerinin takibini yaptığını, Zile’nin ve Zilelilerin, Zile köylerinin makus talihini değiştireceğine inandığımız, Zile tarihinin en önemli projesine sahip çıktığını öğrendik. Eğer Zile’ye bir hizmet yapılacaksa yine bu hizmet ve hizmetleri Zile’nin yetiştirdiği kendi evlatlarının yapacağını düşünüyoruz.
İnşallah Hemşehrimiz Milletvekili Sayın Harun Karaca Bey’in girişim ve ilgileriyle, birkaç yıl içinde Zile-Maşat-Reşadiye ovalarında kanalları, bu kanallardan sulanan, bereket fışkıran toprakları görmeyi düşlüyorum desem katılır mısınız bu hülyâma?

3 yorum:

Adsız dedi ki...

"YOZGAT SÜREYYABEY BARAJI KİRAYA VERİLDİ"

Yozgat’ın Çekerek ilçesinde Çekerek Irmağı üzerinde kurulan Süreyyabey Barajı, su ürünleri üretimi yapılabilmesi için Çekerek Su Ürünleri Kooperatifine kiraya verildi.
Yozgat ile birlikte Tokat, Amasya ve Çorum illerinde toplam 653 bin 230 dekar tarım alanını sulayacak olan ve 2011 yılında su tutulmaya başlanılan, yılda 50 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretecek olan Süreyyabey Barajında su ürünleri üretimi de yapılabilecek. Toplam 50 bin dekar su havzasına sahip baraj sularında su ürünleri üretimi de yapılabilecek. Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Süreyyabey Barajı sularında su ürünleri üretimi ve avcılığı yapılmak üzere gerçekleştirdiği ihale Çekerek Su Ürünleri Kooperatifi’nde kaldı.
Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Su Ürünleri Mühendisi Seyfali Ağdepe, barajda su ürünlerinin hangi koşullarda yapılabileceği konusunda bilgilendirme yaptıktan sonra, su ürünleri avcılığının yapılabileceği alanı Kooperatif üyelerine teslim etti.
Çekerek Su Ürünleri Kooperatifi kurucu Başkanı Dursun Uslu, yeni bir kooperatif olmaları nedeniyle kurucu 7 üyenin bulunduğunu belirterek, “Yasa gereği bir yılın sonunda üye kayıtlarımız başlayacak. Bu esnada kiralamış olduğumuz baraj sularında balıkçılık faaliyetlerinin yapılabilmesine imkan verecek altyapıları hazırlayacağız. İnşallah Süreyyabey Barajı bundan sonra yöre halkının su ürünleri üretimi ve satışı yönünden bir geçim kaynağına dönüşecek” dedi.

Adsız dedi ki...

"Süreyyabey Barajı'nda kirlilik alarmı"

Çekerek Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Dursun Uslu kirlilik sorununu gündeme taşırken, Belediye Başkanı Bedrettin Bozkurt da barajdaki kirliliğin önlenmesi konusunda gerekeni yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Çekerek İlçesi'ndeki Çekerek Irmağı üzerinde, Yozgat ile birlikte Tokat, Amasya ve Çorum illerinde toplam 653 bin 230 dekar tarım alanını sulayıp, yılda 50 milyon kilovat- saat elektrik enerjisi üretilmek üzere tesis edilen Süreyyabey Barajı sularında yılda 50 ton da balık üretimi gerçekleştirilecek. Toplam 50 bin dekar su havzasına sahip barajın yanında bulunan Çekerek ilçe merkezindeki konut ve işyerlerinin kanalizasyon akıntılarıyla birlikte besicilerin de hayvan dışkılarını baraj yakınına attıkları öne sürüldü. Çekerek Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Dursun Uslu, ilçenin tüm atıklarının baraj bitişiğinde göl oluşturduğunu belirterek, "Bununla birlikte besicilerde hayvan dışkılarını buralara atıyorlar. Kirlilik önlem alınmaması halinde kısa sürede barajı etkisi altına alıp, canlıların toplu ölümlerine neden olabilir" uyarısında bulundu.

Uslu, konuyu Çekerek Belediye Başkanı Bedrettin Bozkurt'a da iletti. Belediye Başkanı Bozkurt, göreve geldiklerinde konuyu yakın takibe aldıklarını belirterek, şöyle dedi:

"İlçemizin imar planının bulunmadığı ortaya çıktı. Bu nedenle de gerek kanalizasyon, gerekse su şebekeleriyle ilgili bir çalışma yapılmasının mümkün olmadığı teknik elemanlarca bildirildi. İller Bankası ile yaptığımız görüşme sonucunda İmar Planımız hazırlandı. Şimdi kanalizasyon ve su şebekeleriyle ilgili çalışmalara başlanılacak."

Başkan Bozkurt, kanalizasyon şebekesine yönelik başlatılacak çalışma ile akıntının barajı kirletmeyecek biçimde düzenleneceğini, ilçeye her açıdan hayat verecek olan baraj suyunun kirletilmesine kesinlikle izin vermeyeceklerini belirtti.

Adsız dedi ki...

SÜREYYABEY BARAJI HAKKINDA
2012 yılı Mart ayında Süreyyabey barajının Planlama revizyonu neticesinde Zile sulama tüneli ve kanallarının proje ihalesi ve bunu müteakip inşaatı ihalesi yapılacağını, Amasya'nın Geldingen ovasının 1. kısımının inşaata başlandığını yazmıştık.
Aradan yaklaşık 3.5 yıl geçti...
"Aşağı Çekerek Projesi Zile-Maşat-Reşadiye-Mamure (Kümbet Ovası=Aydıncık İlçesi) ve Çekerek Ovaları Proje yapımı" işinin ihalesi Nisan 2014 tarihide yapıldığı, Temmuz 2014 tarihinde işe başlandığı, 1. Kısım "İnşaat" (kanal ve tünel yapımı) işinin ise 2016 yılı içinde ihale edileceği, Aynı baraj ve proje kapsamında ise Amasya Geldingen Ovasının 2. Kısım inşaat işleri de Temmuz 2013 tarihinde başladığı ve eksik kalan işlerinin ise Haziran 2015 tarihinde ihale edildiği ve devam ettiği,
bilgisi alınmıştır.
Yorum sizlerin...
Bekir Altındal
4/ARALIK/2015/CUMA