10 Tem 2015

Bir Mezar Taşının Hatırlattıkları


Ne kendi tarihimizi, Ne de Zilenin tarihini koruyabildik..
Geçmişine sahip çıkmayanın geleceği olamaz

1930’lardan günümüze, modern şehrin planlayıcıları ve uygulayıcılarının amaçladıkları gibi, Anadolu’nun tarihî şehirlerindeki mezarlıklar, halkın yaşam alanlarından “dışlandı
Bu şehirlerden birde Zile' idi
Osmanlı'da mezarlıklar her ne kadar yerleşim bölgelerinden uzağa kurulsa da nüfusun zamanla artmasıyla mezarlıklar şehre dahil oldu.

 
Fotoğrafın arkasında (3,11,933 tarihinde cuma günü Zile Şehitler abidesinin başında çektirdiğimiz ebedi bir hatıra ) Yazar...

Zile'de öncelikli olarak şimdiki Ptt 'nin yerinde bir şehitlik vardı,orayı kaldırp Ptt yaptılar, "Zile Şehitler abidesi" yoğun yerleşim koşullarından dolayı kaldırıldı. Aşağıda Sel ağzındaki , Hüseyin gazi İlkokulunun karşısındaki park olan yere bir anıt yapılarak şehitlik oraya nakledildi,daha sonradan parka çevrilerek koca şehitliği memleketten kaybettiler.O zamanlar köprübaşından itibaren eski "Zile Devlet Hastanesi" ve şimdiki Bahçeli Evler Mahallesi ve Bahçeli Evler Camisine kadar olan yerler,Artova yolununun üst kısmı tamamen Osmanlıdan kalan şehir mezarlığıydı.

Eski mezarlıklarsa kentin tarihî bir bakıma. Onlara diğer tarihî eserler kadar değer vermek maziye olan saygının göstergesi. Mezarlıkların şehir içine yapılmasının nedeni de bu olsa gerek.
Büyük bir hata yapılarak zamanın yöneticileri tarafından tarihi mezarlık yok edildi
birçok mezar taşı ve bakiyesi farklı yerlere nakledildi. Bazıları ise, içlerindeki birçok tarihî şahsiyetin ismi ve hüviyeti ile birlikte ortadan kaldırıldı.
araçlarla sürülerek,Üstü kapatılarak tarihimizi yok ettiler,varlıklı ve parası olan kimi mezar sahipleri mezarlarını yeni yere taşıdılar, kimileri ise yokluktan taşıyamadıler , dedemin mezarının nerede olğunu hala bilemem,imkansızlıklar nedeniyle o zaman taşınamamış orada evlerin altında kalmış,Ne lüzümu vardı memlekette başka yermi yoktu ev hastane yapmaya ,o zamanki yöneticilere karşı bende bir kin ve nefret , içimde bir bilemezlik ve acı bir burukluk yaşatıyor.

Bu Yazıyı Yazmamın nedeni şu;

Geçenlerde Bahçeli Evlerde bir akrabanın evini tamir ettiriyorduk,Boya badana pencereler kapılar derken sıra bahçesine geldi bahçeyi temizlettik,düzelttik sonra ,bahçe depilirken bir bel ağzı alttan yukarıdaki resmi olan mezar taşı çıktı biraz ilerisinden ,başka birtane daha
Taşın Üzerinde sizinde gördüğünüz gibi,

"Harputlu Hacı Mehmetoğlu,
Hafız Tevfik Çitçi"
Yazıyor,

"Allahtan Rahmet Diliyorum,Allah Mekanını Cennet" Eylesin....
Ne kadar acı değilmi ,Merhum Hafız abiye ,Merhumun sahiplerine yapılan saygısızlığa bakın ,belkide sahipleri çocukları torunları bu taşı görünce ne kadar üzülecekler, Ne kadar acı ve utanç verici bir durum.

Belki bu şekilde toprak altında yüzlerce,binlerce mezar var,çok yazık,
Bizim bir miller olabilmemiz için daha çok öğreneceğimiz dersler var

Mezarlıklar geçmişe götürüyor bizi. Kaybettiklerimizi hatırlatıp, içinde bulunduklarımızı, kendimizi sorgulattırıyor. Yani nereden geldiğimizi ve nereye gideceğimizi işaret ediyor adeta
Osmanlı şehirlerinde mezarlıklar, şehrin yaşam alanlarıyla iç içe ve zaman içerisinde kurulmuştu. Özellikle cami, tekke ve kümbet gibi yapıların etrafı, o şehrin ileri gelen yöneticileri ve din adamlarının ebedi istirahatgâhı olarak tercih ediliyordu.
Mübarek Ramazan günü cümlemize tüm Türkiye'ye hayır getirsin,
Hoşça kalın ...
10/07/2015

2 yorum:

Adsız dedi ki...

"Mehmet Özülkü"
Ben 1958 yılında 6 yaşinda Hüseyin Gazi İlkokulunda okumaya başladım.O yıllarda bahçelievlerde yeni yapılıyordu.
Okuldan fırsat bulduğumuz veya kaçtıgımız zamanlarda o evlerin su basmanına gelmiş kısımlarında arkadaşlarımızla eller yukarı oynardık.
O evlerin bahçelerinde bolca iskelet kafası,kémikler görürdük.
Bahçelievlerin ve hastanenin bulunduğu alan eskiden mezarlık imis.Tabii tarih bilinci gelistikce sahip cıkıp ,koruyacağımiz o kadar zenginliğimiz var ki.
Saygılarımka.

Adsız dedi ki...

"Engin Akyunak"
O alanda yerleşime izin veren dönemin belediye başkanını ve oraya ev yapan herkesi araştırın.Hepsinin başına çok kötü olaylar geldi.
Büyük acılar yaşadılar.