13 Kas 2012

Zile Usulü Tarhana Çorbası

Yörelere göre değişmekle birlikte genellikle Zile ve Yöresinde şu şekilde yapılır. Yoğurt, nane, un, kırmızı biber, yeşil biber, istenirse soğan iyice kıyılıp parçalanarak karıştırılır. Ovularak hamur haline getirilen harç, bir kap içinde üstü bir bezle örtülerek mayalanması ve kabarması için en az bir hafta bekletilir. Bekleme süresi tarhananın türünü belirler. Görece daha uzun süre mayalanmaya bırakılan tarhana ekşi tarhana olur, daha az bekletilerek kurumaya alınan (işleme sokulan) tarhana tatlı tarhana olur. Mayalanan harç, parçalar halinde veya köfte giliğinden daha büyükçe bir şekilde , bez üzerine dizilir ve açık havada, gölgelik bir yerde kuruması beklenir. Kuruyunca da Saklanmak üzere bezden yapılmış ufak cuvallar içinde kilerde Asılarak saklanır.
İsteğe Göre Tarhana harcı yapılırken Yoğurt ve Un karıştırılarak sade tarhanada tercih edilebilir .
Buda Olmaz ise Ziledeki Köy Pazarından Kurumuş Hazır Tarhana alınabilir.
AFİYET OLSUN
Çorbayı yapmak kolay, önemli olan kullanılan tarhananın güzelliği…

Malzemeler (6 kişilik):

- Yeterince  kuru ev tarhanası
- 3 diş sarımsak rendesi
- 1 tatlı kaşığı domates salçası(Ev veya Özkaleli salçası olabilir)
- 1 tatlı kaşığı biber salçası
- 8 su bardağı soğuk su
- 2 yemek kaşığı dolusu Köy tereyağı
- Tuz, kırmızı toz biber

Tereyağını tencereye koyun. Eridikten sonra, içine sarımsak ve salçayı ekleyin, biraz kavurun. 8 su bardağı soğuk suyu ve tarhanayı ekleyerek, sürekli karıştırarak pişirin. Fokurdamaya başladıktan sonra, 10 dakika daha kısık ateşte pişirip, altını kapatın.

Not: Tarhana çorbasının kıvamı, süzme mercimek çorbası kıvamında olmalı. Bizim tarhanamızı annem yapmıştı. Evde yapılan tarhanaların içindeki un oranı standart değil. Dolayısıyla, eklenmesi gereken su miktarı değişebilir.

Hiç yorum yok: