16 Kas 2011

Dr. Mehmet YARDIMCI - MAKALELERİ VE KÖŞE YAZILARI

Dr. Mehmet YARDIMCI  
      8 Ağustos 1945’te Zile’nin Alacamescit zir mah. Atalar Caddesi 6 numaralı evde  ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.
      Babası, Kurtuluş Savaşı’nda  İzmir’e ilk giren sivari bölüğünde yer alan  Muharip Gazi  (Hacırecep Oğullarından 1315 Doğumlu Ali Oğlu Mustafa) Mustafa Yardımcı’dır.  Annesi Zile eşrafından Bayramoğulları’ndan Hüseyin Ağa’nın kızı Saniye’dir. 
      İlkokulu Zile Necmimuammer İlkokulunda, Ortaokulu Zile Oraokulunda okuduktan sonra Ankara Gazi Lisesinde okurken ikinci sınıfta Tokat Gazi Osman Paşa Lisesine geçip  liseyi Tokat’ta bitirdi.
      Yüksek öğrenimini Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünde yaptı.  Daha sonra  Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümüde  bir yıl daha okuyarak  lisans tamamladı.
       Malatya Sürgü Ortaokulu, Zile Yalınyazı Ortaokulu, Turhal Ticaret Lisesi, Artova Lisesi, Zile Ticaret Lisesi gibi orta öğretim kurumlarında öğretmenlik ve müdürlüklerde bulundu.
      1982 YÖK  yasası sonucu sınavla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlük Okutmanı oldu. Tokat Ziraat Fakültesi Türk Dili okutmanı iken 1986’da İnönü Üniversitesi Personel dairesi Başkanlığına atandı. Bu görevi süresince de  Genel Sekreter Yardımcısı görevini sürdürdü. 
       Atatürk Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bilge Seyidoğlu’nun danışmanlığında, İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak  Türk Halk Edebiyatı alanında Yüksek Lisans, Fırat Üniversitesi Sosyal  Bilimler Enstitüsünde de Prof. Dr. Ali Berat Alptekin’in danışmanlığında  Türk Halk Edebiyatı alanında Doktora yaptı.
        997’de Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi, Türkçe Eğitimi Bölümüne Yrd. Doç. Dr. Olarak atandı. Halen kuruculuğunu da yaptığı  bu bölümde öğretim üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.  Yardımcı evli ve iki çocuk babasıdır.
        İlk şiiri Ankara Gazi Lisesi öğrencisi iken 1962’de Tercüman Gazetesi İnci  ekinde yayımlandı.  30. Sanat Yılı Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Meslek Birliği (İLESAM),  İnönü Üniversitesi Rektörlüğü ve Tarla  Kültür Sanat Dergisi’nin  organizasyonunda pek çok şairin de katılımıyla  1992’de Malatya’da yapıldı. 
        40. Sanat yılı ise 2002’de Dokuz Eylül Üniversetesi Buca Eğitim Fakültesi’nde  “Şiirle Kırk Yıl” adı altında düzenlenen bir törenle kutlandı.
        Türk Folkloruna yaptığı hizmetlerimden dolayı 1990 yılı  İhsan Hınçer Türk Folkloruna  Hizmet Ödülü’ne lâyık görüldü .

         Üyesi Olduğu Kurum ve Kuruluşlar:
               1. Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Meslek Birliği (İLESAM)
               2. Kıbrıs, Balkan ve Avrasya Edebiyatları Birliği (KIBATEK)
               3. Folklor Araştırmaları Kurumu (FAK)
               4. Türkiye Edebiyatçılar Derneği

MAKALELERİ VE KÖŞE YAZILARI

1- ÇAĞILTI AİLESİNE ÇAĞRI 
2- TAKTİR VE TEŞEKKÜR
3- ANADOLU AŞIKLARININ ERMENİ AŞIKLARINA ETKİLERİ
4- II.ZİLE SEMPOZYUMUNUN ARDINDAN
5- YATIRLAR DESTANI
6- ZİLE'DE TAŞLARLA İLGİLİ İNANIŞLAR VE UYGULAMALARI
7- NEVRUZ TÜM TÜRK TOPLUMLARININ EN ÖNEMLİ DEĞERLERİNDEN BİRİDİR-I
8- CAHİT KÜLEBİ'NİN MEZARI TAŞINACAKSA ZİLE'YE TAŞINMALI
9- CEPHE GERİSİNDEKİLER
10-ZİLE'YE KENT ARŞİVİ KURULMALIDIR
11-35 YIL ÖNCE CAHİT KÜLEBİ'YLE BİR SOHBET
12-CÖNKLERİN TOZLU SAYFALARINDA UNUTULAN VE NAĞMELERİNİ ARAYAN ZİLE TÜRKÜLERİ
13-ZİLE'DE AŞIKLAR KAHVESİ
14-ÇAĞILTI ÜZERİNE
15-ŞİİR ÜZERİNE 
16-NEVRUZ 
17-HÜSEYİN GAZİ TEPESİNDE TAŞ MERCİMEK TARLASI 
 

Hiç yorum yok: