19 Oca 2012

Zile'de Yabancı İsimli İş Yerlerine Açılış Ruhsatı Verilmiyor

              Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel Milletin en büyük değerlerinden dil birliğinin korunması için yaşayan Türkçeye sahip çıkılmalıdır dedi.
              Tema Vakfı Zile şube yöneticileri Belediye Başkanı Lütfi Vidinel’i makamında ziyaret ettiler. Ziyarette Tema yetkilisi İnci Apaydın ve Yönetim Kurulu Üyeleri değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte yabancı isimli iş yeri tabelalarına karşı tedbir alınmasını Türkçe isimlere yer verilmesinin teşvik edilmesini istediklerini söyledi.
Belediye Başkanı Lütfi Vidinel Tema Vakfı Zile şubesi yöneticilerinin yapmış olduğu ziyaretteler inden dolayı teşekkür etti.
              Başkan Vidinel ziyarette yaptığı açıklamasında meclisimizden aldığımız kararla Türkçe olmayan iş yeri isimlerine izin vermiyoruz. Yabancı isimlerin, uyduruk isimlerin değiştirilmesi için esnaflarımıza ikazlarımızı yapıyoruz. 2,5 yıllık görev süremde Türkçe olmayan bir isimde iş yeri açılış ruhsatını vermediğini söyleyen Başkan Vidinel güzel Türkçemizi yazı ve konuşma dili olarak İstanbul Türkçesi ile korunup yaygınlaşması için konferans ve toplantılarda dikkat çekiyoruz.
              Alt yapı ve yatırımlarda hızla çalışırken Milli Kültürümüze, bizi biz yapan değerlerimize de sahip çıkıyoruz diye belirtti.

Hiç yorum yok: