6 Eki 2011

ZİLE SEMPOZYUMU BAŞLADI (VİDEO)

BÜYÜK RESİM İÇİN TIKLAYIN
Tarihi ve Kültürü ile Zile Sempozyumu Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu konferans salonunda başladı.
Zile Belediyesinin düzenlediği "Tarih ve Kültürü ile Zile Sempozyumu” 6 -9 Ekim tarihleri arasında yapılıyor. Sempozyumun Bilimsel ve Akademik organizasyonu 9 Eylül Üniversitesi Öğretim üyesi yard.Doç.Dr Mehmet Yardımcı üstleniyor.
Tarihi ve Kültürü İle Zile Sempozyumuna Gazi Osmanpaşa Üniversitesi kurucu İlk Rektörü Mümtaz Turgut Topbaş, GOP Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin, Zile Kaymakam vekili Turhal Kaymakamı Mehmet Ünlü, Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Ak Parti Zile İlçe Başkanı Yusuf Güzel, Bilim adamları, Akademisyenler ve Araştırmacılar katılıyor. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan sempozyumda konuşma yapan 9 Eylül Üniversitesi Öğretim üyesi yard.Doç.Dr Mehmet Yardımcı, Halk kültürü Türk kültürü varlığın önemli bir bölümünü oluşturur. Halk kültürü yüzyılların birikimlerinden süzülerek biçimlenmiş, kuşaklar aracılığıyla günümüze kadar gelen bir değer bileşkesi olduğunu belirten Dr.Yardımcı Kültür kaynaklarımız Orta Asya’dan Anadolu’ya uzun yıllar süren bir zaman içerisinde taşınırken aynı zamanda halk kültürümüzde şekillendirici bir görev üstlenmiştir. Zile, Sezar’la olan savaşlarıyla dünya tarihinde yer almış,Doğu cephesinde Redif Taburu’nda, Çanakkale’de Kınalı Ali gibi yiğit evlatlarıyla, Kurtuluş savaşında da yüzlerce süvarisiyle kahramanlıklara konu olmuş şehitler diyarıdır. İlçe bazında en çok aşık yetiştiren İl bazında ilk beş arasında yer alan Şeyh Şemseddin Sivasi’den, Ceyhuni’den, Talibi’den, Sepetçioğlu’na Külebi’ye kadar Türk edebiyatının önemli şahsiyetler yetiştiren en eski yerleşim yerlerinden biridir ’ diye konuştu.
Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel’de Zile 7 bin yıllık geçmişiyle, bir tarih, kültür, eğitim, medeniyet, tarım ve turizm kenti olduğunu belirten başkan Vidinel ‘ Binlerce km, yolu sahiplenmek arzusu ile yürüyen, aldıktan sonra övüncünü tarihin en kısa ve en veciz mektubuyla Veni- Vidi- Vici diye bildiren Sezar’ın gözde kenti. Zile Okşanmayı, korunmayı bekleyen betonlaşmaya karşı direnen 3600 zile evleriyle bir Osmanlı kenti.Bağlarıyla, bahçeleriyle, kirazıyla, üzümüyle, ülkemizin en leziz beyaz pekmeziyle, Anadolu insanının tüm sıcaklığıyla, misafirlerini ağırlamaya, ikramlarıyla hazır bir kent diyen belediye başkanı Lütfi Vidinel Safranbolu ve Beypazarı ilçelerimizden sonra 3’cü marka kent olmaya hazırız çünkü Safranbolu ve Beypazarı’nda evler var bizde mahalleler var. Tarihi Kentler Birliği üyesi yerel yönetici olarak yerel kültürümüzü, yerel tarihi dokumuzu çok önemsiyorum. Yerel kültürü önemserken bölücülerin tuzağına düşmeyelim. Yerel kültür olmadan, ulusal kültür, ulusal kültür olmadan küreselleşen, küçülen dünyamızda bizi biz yapan değerlerle yerimizi alamayız. Binlerce yıldır insanların yaşadığı Anadolu’da, Çanakkale ruhuyla Türkiye Cumhuriyetini kurduk. Etkileşimler sonucu, kendimizi nasıl hissedersek hissedelim hepimiz aynı kilimin nakışlarıyız, hepimiz aynı bahçenin çiçekleriyiz, Şarkılar bir, türküler bir, halaylar bir, semahlar bir olduğunu belirten başkan Vidinel Tarihi ve Kültürü ile Zile Sempozyumunun önümüze tutulan bir ışık olduğunu düşünüyorum bizlere verdiğiniz bu şanstan dolayı hepinize teşekkür ediyorum’ diye konuştu.
GOP Üniversitesi kurucu eski Rektörü Mümtaz Turgut Topbaş’ta yaptığı konuşmasında ‘Memleketim olması dolayısıyla gurur duyduğum bu şehir her zaman bana heyecan vermiştir. Anadolu’da birçok yerlerde sazlı, sözlü müzikli festivaller yapılır ben, sazlı sözlü müzikli festivaller yerine, bu şekildeki festivallerin daha faydalı olacağına inanıyorum. Bu şekildeki festivallerle Zile’mizi Türkiye gündemine hatta milletler arası gündeme getiren herkese teşekkür ediyorum’ dedi.
Zile Kaymakam vekili Turhal Kaymakamı Mehmet Ünlü’de yaptığı konuşmasında ‘ Zile öğrenilmeye, öğretilmeye ihtiyacı olan tarihi bir kentimiz. Burada sizler çok iyi hazırlanarak bilgilerinizi paylaşmak için buradasınız, ne olur gençlerimizden bu bilgileri esirgemeyiniz sizin bilgilerinize onların ihtiyaçları var. Maalesef artık okuyarak değil görerek, dinleyerek öğrenme öne çıktı eskilerde böyle değildi insanlarımız oturup kitap okurlardı. Çocuklarımızın, gençlerimizin, büyüklerin sohbetlerine katılması gerekir diye eskiler hep söyler burada anlatılanları Zile’yi herkesin öğrenmesi tanıması gerekir diye düşünüyorum’ dedi.
GOP Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin’de yaptığı konuşmasında’ Üniversiteler bulunduğu bölgelerde topluma yapacağı katkılar tartışılmaz hele bu coğrafyada tabiatıyla, tarihiyle, kültürüyle bu kadar zenginliği bir arada bulunduran Tokat’ı ile Zile’si, Erbaa’sı, Niksar’ıyla hakikaten konuşulacak çok şeyi var. Üniversite olarak biz bunlara her zaman, her yerde katkı sağlamak için çaba sarf ediyoruz. Bu gün Zile’de bir yanda panayırı devam ederken bir yandan da Tarihi ve Kültürü ile Zile konuşuluyor. Biz üniversite olarak önceki hafta kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz sosyal ve ekonomik araştırmalar merkezimize işte bunlara hizmet edebilmek için buradayız. GOP üniversitesi bu toplumun değerlerini ortaya koymada, güzelliklerini millete anlatmada beş temel unsur bu bölgenin en temel en köklü kuruluşu dolayısıyla bizim amacımız sadece eğitim öğretim değil bu bölgede ne varsa bizim içinde o var’ diye konuştu.
4 gün sürecek olan Tarihi ve Kültürü ile Zile Sempozyumunda konusunda uzman 50’nin üzerinde bilim adamı akademisyen ve araştırmacı Zile’ye gelerek sempozyuma katılarak Zile ile ilgili yapmış oldukları bilimsel çalışmalar hakkında bilgiler aktarılıyor.
Sempozyuma katılanlara Zile Belediyesi tarafından plaket veriliyor.
BÖLÜM 2

Hiç yorum yok: