20 Eyl 2011

Zile Yünlü Köyü

Zile Yünlü  Köyü
            Yünlü : İlçenin kuzeyinde bulunan Yünlü Köyü, Bayırköy, Derebaşı ve Yaylayolu köyleri ile komşudur. Köyün yerleşim yerinin eskiden ormanlık bir bölge olduğu bu bölgeye hayvan besiciliği için her yıl yaylacıların geldiği söylenmektedir. Rivayete göre çalılara takılıp kalan yünler yaylacılar gittikten sonra Zile'den gelen yoksul insanlar tarafından toplanarak değer-lendirilirmiş. Bu nedenle köyün isminin önceleri "Yünlük" olduğu daha sonrada bu ismin Yünlü'ye dönüştüğü sanılmaktadır.
            Köyü Soloğulları adlı bir Türkmen ailesinin kurduğu söylenmektedir. Zile-Amasya asfaltının 9 km.sinde bulunan köyün ulaşım sorunu bulunmamaktadır. Uzaklığı 9 km. olan köyün rakımı 1200 metredir. 100 haneden oluşan köyde, 450 büyükbaş, 3000 küçükbaş hayvanın bulunduğu köyün geçimi tarım ve hayvancılığa dayanır.
            Tarımda çiftlik gübresinin yanısıra fenni gübre kullanılmaktadır. Eğitim ve öğretime 1964 yılında başlanmış olup, 1986 yılında 3 derslikli, 2 lojmanlı yeni bir ilkokul yapılmıştır. Okuma yazma oranı % 95'dir. Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan biçki-dikiş kursları büyük ilgi görmektedir. Sağlıkevi 1986 yılında yapılmıştır. Tedavi yöntemleri tıbbidir. Hastalık halinde doktora başvurulur.
            Yaygın olan ishal ve su çiçeğinin yanında kaba kulak hastalığı da görülmektedir. Akraba ve komşu ilişkilerinin çok zayıf olduğu köyde evvelden beri devam eden kan davası günümüzde de sürmektedir.

Hiç yorum yok: