23 Haz 2011

Zile Usulü İşgefe-Yufka

Saçta pişirilen yufka ekmek.
Oklava ile ekmek tahtasında  açılan ince, yuvarlak hamur yaprağı.
Evinizde İşgefe yapmak isterseniz, öncelikle yüksek randımanlı, sert buğdaydan bir un bulmanız gerekiyor. Baklavalık böreklik un gayet uygun ama ekmek yapılan undan kullanmayın. Şimdi 1 kilo unun içine 50 gr. tuz ekliyorsunuz ve su ile yoğurmaya başlıyorsunuz. Kıvam ne çok cıvık, ne çok sert.  Sonra bu hamurdan 10 cm. lik bezeler yapıp, yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bol unun içinde istifliyorsunuz. Bu un hamurda kullanılan un değil, normal bir un. Yalnız bu 10 cm lik bezelerden yaklaşık 60 cm lik bir İşgefe çıkıyor. Evde o kadar büyük saç kullanamayabilirsiniz. O yüzden pişireceğiniz sacı düşünüp, ona göre bezeler hazırlamak gerekebilir.

Mayalandırma yapılmadan, hemen oklava ile açma aşamasına geçiliyor. Hamurun açılırken cıvımaması için serinliğini muhafaza eden mermer yada granit bir tezgahta çalışmak gerek. Açarken bezenin merkezinden kenarlara doğru açmak lazım yoksa yamuk bir İşgefe olur. Hanımlar ve gelinler  açma işlemini , inceltip son haline getirmeyle de yapıyor. Maharet ince açıp, kenarları hamurlu bırakmamak.

Sacınızı kısık bir ateşin üzerine oturtun, ısınınca açtığınız ilk İşgefe koyun, o pişerken hemen 2. İşgefe 1. İşgefenın üzerine koyun ve alt üst edin. O da pişerken hemen üçüncü İşgefeyı üste koyun ve tekrar alt üst edip, en son koyduğunuzu pişirmeye başlayın. İşte bu püf noktası oluyor. İşgefelerın her zaman tek tarafı pişiyor. Hepsini bu şekilde yapıp bitirin ve tazgahın üzerine koyup , üzerine temiz bir naylonla örtün.
İşgefeler pişerken acele etmek gerektiğinden açma işleminin hepsini ya bir anda bitirip arka arkaya pişirin yada teker teker pişirip daha sonra üst üste koyun.
Şimdi ikinci püf noktasına geliyoruz. İşgefeler saçta piştikten sonra biraz sertçe ve tuzlu oluyorlar.
İşgefeler bu şekilde 2 gün tazeliklerini koruyorlar.

Sonradan işkefeler üstüste 50-60 cm konarak  üstü ortülür ve saklanır yeneceği zaman gerekli kadar alınır.
tek tek sunarak yumuşatılır ve servis edilir birde yanında taze fasulye kavurması olursa soğanla çok güzel olur

Hiç yorum yok: