19 Haz 2011

ZİLE PEKMEZİ

Ülkemizin coğrafik ve ekolojik bakımdan bağcılığa çok elverişli olması nedeni ile Anadolu tarih boyunca bağları ve üzüm çeşitleri ile şöhret bulmuştur.
Zile 4000 yıllık tarihe sahip Anadolu’nun en eski ilçelerinden biridir.Anadolu insanının bağcılığa verdiği önem ve gösterdiği özenden dolayı Zileliler de yetişen üzümlerini pekmez yapımında kullanmışlardır.
Üzüm pekmezi hemen hemen yurdumuzun her yerinde üretilmekle birlikte kırsal bölgelerde daha yaygın olup çok eski bir geçmişe sahiptir.
1890 tarihli Osmanlı yıllığında Zile Pekmezinden” Gayet nefis ve meşhurdur” diye söz edilmektedir.
Zile Pekmezi diğer pekmezlere oranla daha hoş ve aromatik lezzette olması,beslenme değerinin yüksek,zengin vitamin ve mineraller içermesinden dolayı gelişme çağındaki çocukların, hamile ve emzikli kadınların,ağır işte çalışanların sporcuların,askerlerin aradığı bir gıda olma özelliğine sahiptir.Zile pekmezinin beslenmedeki önemi balda daha fazladır.


BEYAZ ZİLE PEKMEZİ sadece Zile’de üretilmekte ve MEŞHUR BEYAZ ZİLE PEKMEZİ adı altında satışı yapılmaktadır.
Zile Pekmezinin şöhreti sadece Zile ve Türkiye sınırları içinde kalmayıp Almanya,Fransa,Hollanda,İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde de kendisinden söz edilen ve aranılan bir gıda maddesi olarak bilinmektedir.
Zile’de pekmez üretimi yapan bir adet modern teknolojiye sahip fabrika iki adet imalathane bulunmaktadır.

 


Hakan Tipici
ZİLE PEKMEZİ VE YAPILIŞ TARİFİ

                 Zile ye has ince kabuklu özel tat ve lezzete sahip üzümler büyük uzun bir çeşme yalağını andıran, Som ağaç kütüğünden oyulmuş mahalli tabirle adına şinavat denilen özel pres içine alınır, önce çıplak ayak ile çiğnenerek ezilir. Ezilen üzümün kaba suyu alındıktan sonra şinavatta monte edilmiş üzerine ağaçtan yapılmış vida şeklindeki aparatı olan presin altına toplanır burada iyice sıkılır. Böylece içindeki üzüm suyu son damlasına kadar çıkarılır.
                Çıkan üzüm şırası özel pekmez toprağı ile durulaştırılıp, acısı ve üzüm ekşiliği alındıktan sonra büyük bakır leğenler içine konulur, odun ateşinde ağır, ağır kaynatılır. Bu sırada kepçe ile sık, sık köpüğü alınarak pişirilir. Kaynadıkça suyu çekilen şıra Zile tabiri ile duru pekmez haline gelir. Zile pekmezini görmeyip, bilmeyenler bu haline pekmez derler. Oysaki Zile pekmezinin yapımı asıl bundan sonra başlar.Kahverengi boza kıvamında ki sıvıpekmez artık Beyaz Zile pekmezi olmaya hazırdır.Önce maya yapılırdı. 40–50 kilo gelen Koca bir leğen dolusu Zile pekmezi için; küçük tas içine 300 gram kadar toz pudra şekerine 10 yumurtanın akı konur tahta bir kaşık ile mikser gibi iyice karıştırılır.
                Beyazlaşmaya başlayınca içine azar, azar duru pekmez ilave edilir. Tekrar çırpılarak beyazlatılır. Beyazlaşınca tekrar duru pekmez ilave edilir. Gene çırpılır. Bu iş defalarca tekrar edilir. Tas içindeki çırpılan pekmez miktarı aşağı yukarı iki üç kiloya ulaşınca büyük bir leğenin içine alınır. Burada ağaçtan yapılan ucu eğri adına zelve denilen sopalarla çarpma işine burada devam edilir. Bu iş çok uzun ve meşakkatli olur. Vurulan her zelve darbesi ile pekmez biraz daha beyazlaşır.
                Zaten işin püf noktası da buradadır. Pekmez ne kadar çalınırsa ( Çırpma işine pekmez çalma denir) o kadar beyaz olur. Şimdilerde bu iş elektrikli mikserlerde fabrikasyon olarak yapılıyor. Pekmez çalındıkça beyazlaşır koyulaşır. Zaman ilerledikçe çalma işi zorlaşır. Büyük güç ister. İnatla devam edenlerin pekmezi hem daha beyaz, hem de lezzetli olur. Zile de üzüm hasadından sonra yapılan ve adına
Bağ kaynatma - denilen bu işler sırasında sadece pekmez yapılmaz Köme, pestil tarhana ve üzüm turşuları da yapılırdı. Bağ kaynatma sırasından Evlerden Zile sokaklara yayılan mis gibi şıra kokusu yayılırdı. Zile pekmezi Şimdilerde fabrikalarda el değmeden yapılıyor. Yurt dışına ihraç ediliyor. Her geçen gün daha çok tanınıyor ve aranıyor.Doktorlar ve araştırmacılar Zile pekmezini Çok değerli bir ürün olarak nitelendiriliyor. Kan yapıcı güç ve enerji veren özelliği ile kadınlara ve çocuklara ve yaşlılara özellikle tavsiye ediyorlar.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Merhaba;
"tatlı bir dünya" sloganı ile

"www.zilepekmezi.com"

doğal ürünler online
alışveriş sitesi hizmete girmiştir. Bu sitede nelermi var; dünyanın en
güzel tadı olan zilepekmezi, meşhur tokat asma yaprağı, diabetik
kuşburnu pulpu, üzüm şırası ile tatlandırılmış kuşburnu marmelatı, dut
pekmezi, harnup pekmezi, ev tipi tuzlu domates salçası, Doğal Köy
peyniri, Alıç Pekmezi, zile kömesi, zile leblebisi, tokat bez sucuğu,
tokat çemeni ve onlarca doğal ürün...

Ürünlerimiz fabrikamızda üretildiği an gibi taze; Satış mağazamızdaki
kadar ucuzdur; Bundan dolayı www.zilepekmezi.com adresini sizden not
etmenizi ve üye olmanızı, özellikle rica etmekteyiz.

Sizi "tatlı bir dünya"ya davet ederken; sitemizde her zaman
hizmetinizde olacağımızı belirtir, esenlikler dileriz.

En içten saygılarımızla.

"www.zilepekmezi.com"