23 Haz 2011

Kuşburnu - Reçeli- Pekmezi

Kuşburnu Pelveri
Zilede Kuşburnu Pekmezinden sonra Kuşburnu marmeladının yapımı da gerçekleşti.
eski yıllarda kuşburnuna önem vererek güz mevsiminde kuşburnu toplayan Zile halkı birkaç yıldır kuşburnu çayı ve marmeladını yaygın bir biçimde içecek olarak kullanmakta ve sofralarında yer vermektedir.
Kuşburnunu kaynatarak pişirilip süzdükten sonra ,bir miktar Üzüm Şırası ilave ederek Pekmez kıvamına gelinceye kadar kaynatılır.
Çok lezzetli ve yiyenlere bir ferahlık veren kuşburnu pekmezi bir çok derdin devası olarak biliniyor.
Kuşburnun insan sağlığına bir çok faydası olduğu söylenmektedir. Kuşburnu C vitamini olarak dünyanın en zengin meyvesidir.

Kuşburnu Reçeli  Tarifi

Malzemeler:
Taze kuşburnu
Su
Şeker-ÜZÜM ŞIRASIYLA YAPILAN ÇOK MAKBÜLDÜR-İLAÇ NİYETİNE

Nasıl Yapılır?

Olgunlaşmış turuncu – kırmızı rengi almış kuşburnular bekletilmeden yıkanır çiçek ve dip tarafları kesilerek temizlenir marmelat yapılacak kazana konur.Kaynatılacak tencerede kuşburnu yüzeyine kadar su konulur. Kuşburnular ezilme kıvamına gelinceye kadar kaynatılır. İyice yumuşayınca kuşburnular kaynama suyunun yardımıyla süzgeçten geçirilerek çekirdek ve zarlarından arındırılırlar. Elde edilen kuşburnu ezmesi ince un eleğinden geçirilir.
Elerken eleğe el veya kaşıkla müdahale edilmemelidir.Alta geçen elenmiş meyve ezmesi tekrar pişirilir. Bu ikinci kaynatmada dibini tutmaması için tencere sürekli karıştırılmalıdır.Kısık ateşte pelte kıvamını alıncaya kadar pişirilir.
Bu arada yüzeyde biriken köpükler sürekli atılmalıdır.Ayrıca kaynayan kazanın içine temiz ve renk vermeyen bir şifon veya tül çorap atılarak tüycüklerin toplanması sağlanabilir. İnmeye yakın kuşburnunun % 30u kadar şeker ilave edilir.
ÜZÜM ŞIRASININ erken ilave edilmesi renginin daha koyu olmasına sebep olur.Sıcakken kavanozlara doldurup ağzı tüketilme zamanına kadar açılmamalıdır.

Serin yerde muhafaza edilmelidir.


Kuşburnunun Faydaları:

Hastalıklara karşı direnç verir.
Bedene ve gözlere güç verir.
Cinsel isteği çoğaltır.
Kan dolaşımını hızlandırır.
Kanı temizler.
Sindirimi kolaylaştırır.
İdrar söktürücüdür
Basura karşı faydalıdır.
Kabızlığı giderir.
İshali keser.
Bağırsak kurtlarını düşürür.
Kansere karşı koruyucu bir meyvelerdendir.
Romatizma şikâyetlerini ve ağrılarını hafifleticidir.
Şeker hastaları için faydalıdır.
Japonyada yapılan bir araştırmada tohmunundan hazırlanan özütün vücut yağ oranını düşürdüğü gözlenmiştir.
Böbreküstü bezlerine olan etkisiyle hormonların üretimini destekler.

Kış aylarında pekmez, kuşburnu marmeladı gibi ürünlerin tercih edildiği, C vitamini bulunan kuşburnunun soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği ifade edildi. Kuşburnunun sağladığı faydalar şöyle:

Solunum enfeksiyonlarına iyi geliyor, aynı zamanda vücutta dirilik sağlıyor. 100 gram kuşburnunda 2 kilogram portakala eşdeğer C vitamini var. Aynı zamanda etkin bir kan temizleyicisi. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı da oldukça faydalı bir besin.

Pekmezin ise yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağı olduğu, özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük kısmını karşıladığı vurgulandı. Pekmezin faydaları ise şöyle:

1 kg üzüm veya 200 gram pekmez, kalori açısından bin 150 gram süte, 300 gram ekmeğe veya 350 gram ete eşdeğer. Özellikle üzüm pekmezinin içinde doğal olarak bulunan glikoz ve früktoz, vücutta hemen emilerek kana karışır ve metabolizmada enerjiye dönüşür. Sabahları içilecek iki yemek kaşığı pekmez, herkes için çok değerli ve çok önemli olan 2 miligram demir, 80 miligram kalsiyum ve 58 kcsal enerji ihtiyacını karşılayacaktır.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Ben doğuda oturuyorum. Burada çoğu şey sizinde bildiğiniz gibi doğal oluyor. Kuşburnunun doğal halini içenler çok iyi bilir. Gerçekten çok güzel bir tadı var. Bal ile birlikte çok faydası oluyor. Şimdi baktımda oldukça faydasıda varmış : Kuşburnunun faydaları

Remzi Atmaca dedi ki...

Biz almanyada yillardir Kusburnreceli yapiyoruz . yinede hanimima okudum dediki bizde önceleri sekeri hemen katmiyorduk o zaman devamli karistirmak lazim yoksa dibine yapisiyor sonralari seker katarak denemisler kaynamaya baslayinca atesini kisip denemisler o zaman karistirmasanaizda altina yapismiyormus devamli yapanlarin denemesinde yarar vardir insaallah daha zahmetsiz olur diye düsünüyorum.es.al