25 Nis 2011

Zilede Kalaycılık

PART 2

Kalaycılık mesleği ile uğraşan Kalaycı Faruk Burtacgiray, Mesleklerinin unutulmasından dolayı üzüntü duyduklarını ifade ederek , kalaycı dükkanlarının artık belgesel yapımcıları, gazeteci ve turistlerin ilgisini çektiğini söyledi. Baba meslekleri olarak kalaycılık yaptıklarını, ancak artık gençlerin ilgi göstermemesi nedeniyle çırak yetişmediğini ifade eden Faruk abi, Artık kalaya ilgi kalmadı. Şimdi sadece bakır meraklıları ve bazen de gazetecilerin ilgisiyle karşılaşıyoruz dedi.
Bakır kapların kullanımının azalmasıyla bu eşyaları kalaylattırmaya gelenin de kalmadığını vurgulayan Faruk abi şunları kaydetti:
΄΄Dedemiz ve babamız kalaycılık yaparak ailemizi geçindirirlerdi Bizlerde de bu mesleğin içinde büyüyerek, ekmeğimizi kalaycılıkla sağlamaya başladık . Artık işlerimiz eskisi gibi iyi değil. Kalaycılık tarihe karışıyor. Bakır kaplar, insan sağlığı açısından alüminyum ve diğer metallerden yapılmış kaplara göre daha sağlıklı olmasına rağmen tercih edilmiyor.
Sağlık açısından yararlı olan bakır kapların tercih edilmemesi, hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bakır eşyalar sadece otantik yerlerin sofralarında yer tutuyor. Kültürümüz ve sağlığımız için bakır kapların kullanımının artması lazım΄ diye konuştu.

Hiç yorum yok: