25 Nis 2011

KINALI ALİ DESTANI (Zile'li)


Çanakkale Savaşları`nda adına destanlar yazılan Çanakkale kahramanı Kınalı Ali için, memleketi Tokat`ın Zile ilçesinde, belediyenin girişimleriyle türkü bestelendi. İlçenin bazı sokak, cadde ve meydanlarına da adı verilen Kınalı Ali için, güftesi Ahmet Divriklioğlu`na ait eser Tekin Kireççi tarafından bestelendi. Zile Belediye Başkanı Murat Ayvalıoğlu, hayatı ve kahramanlıkları filmlere, televizyon dizilerine konu olan Kınalı Ali`nin genç nesillerce övünç kaynağı olması için anıt heykel yaptırdıklarını ancak, heykelin 18 Marta yetişemediğini söyledi. Kınalı Ali`nin adını ilçede cadde ve sokaklara verdiklerini ifade eden Ayvalıoğlu, "Şimdi de kahramanlık türküsü formatında Kınalı Ali Türküsü bestelendi. Ankara`da profesyonel sazlar ve stüdyo ortamında çekimleri yapıldı. 10 bin CD çoğaltıp ücretsiz dağıtacağız" dedi.

KINALI ALİ
Annesinin başına yaktığı kınayla cepheye giden Ali adlı askere, komutanı bu kınanın neden yakıldığını sorar. Cevabı bilmeyen ve arkadaşları tarafından "Kınalı Ali" olarak çağrılan asker durumu öğrenmek için ailesine mektup yazar. Bir çarpışmada arkadaşları ve komutanlarınca çok sevilen cesur asker Kınalı Ali`nin bölüğünden kimse sağ kalmaz. Hepsi şehit düşmüştür.
Aradan zaman geçer. Kınalı Ali`nin ailesine yazdığı mektubun cevabı gelir. Komutanları buruk ve gözleri dolu, mektubu açıp okumaya karar verirler.
Babası anlatır Ali`nin: "Oğlum Ali. Nasılsın, iyi misin? Gözlerinden öperim, selam ederim. Öküzü sattık, paranın yarısını sana, yarısını da cepheye gidecek kardeşine veriyoruz. Şimdi öküzün yerine tarlayı ben sürüyorum. Zaten artık zahireye de fazla ihtiyacımız olmadığı için yorulmuyorum da. Siz sakın bizi merak etmeyin, bizi düşünmeyin." Baba, köyü, akrabalarını anlatır ve "Ali, ananın da sana diyeceği bir şey var" der.
Anası anlatır: "Oğlum Ali, `Kafamdaki kınayla dalga geçtiler, kardeşime de yakma` diye yazmışsın. Kardeşine de yaktım. Komutanlarına ve arkadaşlarına söyle, senle dalga geçmesinler. Bizde 3 şeye kına yakarlar. Gelinlik kıza, gitsin ailesine çocuklarına kurban olsun diye. Kurbanlık koça, Allah`a kurban olsun diye. Askere giden yiğitlerimize, vatana kurban olsun diye. Gözlerinden öper, selam ederim. Allah`a emanet olun."

TÜRKÜNÜN SÖZLERİ
Kınalı Ali için bestelenen türkünün bir bölümü şöyle: /...Çanakkale`ye düşman/Dayanmış şu işe bak/Zile`den tüm köylere/Haber götürür ulak/Bizim evin damına/Asıldı bayrağımız/Davul zurna çalıyor/Halay tuttu gencimiz/Yaşım henüz on sekiz/Goncasıydım anamın/Vatan da anam benim/ Kurbandır O`na canım...

Hiç yorum yok: